Türk dünyasına 'daimi sekreterlik' kuruluyor

Türk dünyasına 'daimi sekreterlik' kuruluyor.13602
  • Giriş : 20.11.2007 / 08:39:00

Türk dilini konuşan ülkeler arasında 'Daimi Sekreterlik' kurulması kararlaştırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önerisiyle gündeme gelen daimi sekreterlik, önümüzdeki aylarda yapılacak olan Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi'nde resmen start alacak. Sekreteryanın, ülkeler arasındaki ticari, kültürel, diplomatik ve siyasi ilişkilere hız katacağı öngörülüyor.

Bakü'de 17 Kasım'da başlayan kurultay, dün açıklanan sonuç bildirisi ile tamamlandı. 40 maddelik bildiride Türk Cumhuriyetleri Devlet Başkanları Zirvesi Sekreterliği kurulması istenerek ilgili ülkelerin kurumlarının gerekli adımları atması çağrısı yapıldı. Türk Kurultayı'nı organize eden Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı Başkanı Prof. Dr. Abdülhaluk Çay, sekreterliğin Türkiye'de kurulacağını açıkladı. Kurultayda ortak televizyon kanalı kurulması, ortak edebi dilin, Türk Devletleri Parlamenter Meclisi'nin oluşturulması önerilerinin de kabul edildiğini duyuran Çay, "Yakın günlerde bu kararların hayata geçirilmesi amacıyla görüşmelere başlanacağını ümit ediyorum." dedi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi her yıl toplanıyor. İki ay içinde tekrar bir araya gelmesi beklenen devlet başkanlarının gündemindeki en önemli konu daimi sekreterlik olacak. Sekreterlik görevinin ise dönüşümlü olarak sırayla üye ülkelere geçebileceği ya da farklı bir formül uygulanabileceği belirtiliyor. Zirve toplantılarına hazırlık yapmak daimi sekreterliğin misyonu olacak. Alınan kararların askıda kalmaması için takip işlemi sekreterlik tarafından yürütülecek. Uygulamada karşılaşılan sıkıntılar anında çözüme kavuşturulacak. Böylece Devlet Başkanları Zirvesi de daha operasyonel bir hale dönüşecek. Türk Kurultayı benzeri sivil organizasyonlarda yayınlanan sonuç bildirileri de daimi sekreterlik tarafından değerlendirmeye alınacak.

Ortak alfabenin oluşturulması, bir "Türk Dünyası Bilimler Akademisi" ile "Türk Dünyası Bilim Kütüphanesi"nin kurulması yönündeki çalışmaların yapılmasının önemine işaret edilen bildiride, ayrıca tarih, edebiyat, din kültürü ve ahlak konularında orta eğitim kurumları için kitap hazırlanması önerisi yer aldı. Belgede ayrıca KKTC'ye yönelik izolasyonların kaldırılması, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ve Irak Türkmenleri konularında Türk devletlerinin desteğinin gerekliliği dile getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious