Türk dünyasının yakınlaşmasını istemiyorlar

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Özbekistan Millî Marşı'nın şairi Abdullah Aripov,

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bağımsızlıkla birlikte ülkede özüne dönüş alanında yeni bir dönemin başladığını dile getiren Özbek Yazarlar Birliği Başkanı Aripov: "Türk dünyasının, küresel ölçekte yeri ve önemi vardır. Biz Türkler Allah'ın yarattığı yetimler değiliz." dedi.

Özbekistan'ın millî şairi Abdullah Apirov, Türk dünyasının yakınlaşıp birleşmesini istemeyen güçlerin olduğunu dile getirdi. Cihan muhabirine açıklamalarda bulunan Apirov; dili, dini, tarihi ve kültürü bir olan bu dünyanın yakınlaşma ve dayanışma süreci içinde bulunmasının çok doğal olduğunu ve bundan kimsenin gocunmaması gerektiğini kaydetti. Ünllü Şair "Boşuna konuşmaya gerek yok; hepimiz bir kanız. Bir anne babanın çocuklarıyız. Türk dünyasının da dünyada kendine göre yeri ve önemi vardır. Türkler Allah'ın yarattığı yetimler değildir." ifadesini kullandı.

"AYDINLARA ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR"

Türkçe konuşulan ülkeler arasında düşünülen yapılanmanın hayata geçirilmesinde aydınlara ayrı bir görev düştüğünü söyleyen Özbek Şair şöyle konuştu: "En azında yazarlar, şairler ve edebiyatçılar olarak öz değerlerimiz olan dinimizi, dilimizi ve kültürümüzü her türlü tehditlere karşı birlikte korumalı ve bunu aslî görevimiz bilmeliyiz. Biz, bu değerlere inanmış aydınlar olarak herkesten önce elimizi taşın altına koymalıyız." Türkiye'yi sevmenin ve Türk kaynaklı eserlerden faydalanmanın suç sayıldığı bir dönemden, yeniden kucaklaşma ve kavuşmanın yaşandığı sürece gelindiğini dile getiren Aripov "Biz aydınlara çok iş düşüyor. Yapacak çok işimiz var." dedi.

"ÖZAL'I HİÇ UNUTMAYACAĞIZ"

Türkiye'nin bağımsızlıklarını tanıyan ilk devlet oludunu hatırlatan Aripov, " Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı hiç unutmayacağız" dedi. Kardeş ülkelerin arasına fitne sokmak isteyen bozguncuların varlığına dikkat çeken Özbek şair, "Bizden size, sizden bize her türlü asılsız bilgileri ve haberleri getirip götürenler var. Ülkeler ve ülke halkları nezdinde hiç kale alınmayacak bazı kişi veya çevrelerin bu kardeş ve dost ülkeler adına asılsız konuştykları oluyor." dedi. Abdullah Aripov, bu şekilde hareket ederek ilişkilere gölge düşürmek isteyenlere karşı uyanık olunması gerektiğinin altını çizdi. Aripov; çok yönlü ilişkilerin bu tür engellere takılmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Özbekistan'da bağımsızlıka birlikte öze dönüş bakımında yeni bir sürecin başlandığını dile getiren Aripov, bir zaman yakıp yıkılan ve at ahırı olarak kullanılan medrese ve camilerde tekrar yeni bir uyanışın başladığını ifade etti. Özbekistan'ın millî şairi, Özbek halkının dinini gerçek manasıyla yaşamaya başladığını vurguladı. Özbeklerin hiçbir zaman rahatsızlık uyandıracak bir milliyetçilik anlayışı gütmediğine dikkat çeken Aripov, halkının elindeki bir lokma ekmeği her zaman yakınındakiyle paylaşma anlayışı ve düşüncesinde olduğunu vurguladı.

"BİZİ YIPRATMAK İSTEYEN GÜÇLER VAR"

Mükemmel olamamanın her insan için olduğu gibi her ülke için de geçerli bir olgu olduğuna dikkat çeken Aripov, Özbekistan'ın da bu bağlamda bazı sorun ve eksikliklerinin olabileceğine işaret etti. Özbek şair, ülkesindeki bazı sorunları çok anormalmiş gibi göstermeye çalışan güçlerin, ülkenin bütünlüğüne ve bağımsızlık ilkesine gölge düşürmeye çalıştığı kaydetti. Bu güçlerin para ile satın aldığı kişileri, Özbek halkını birbirbirine kırdırmaya çalıştığına dikkat çeken Aripov; suikast, terörizm ve darbe girişimleriyle Özbekistan'ın yıpratılmaya çalışıldığının altını çizdi.

Özbekistan'ın Orta Asya'da yerleştiği stratejik konumu ve sahip olduğu zenginlik kaynaklarıyla iştah kabarttığını dile getiren Aripov, "Ülkemizde olumlu veya olumsuz bir durum aynı ölçüde komşuları ve diğer bölge ülkelerini de etkileyecektir". şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious