Türk eğitim sevdalıları, bayramlarını çok uzaklarda geçirdi

Türk eğitim sevdalıları, bayramlarını çok uzaklarda geçirdi .68911
  • Giriş : 22.12.2007 / 18:43:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 03:39:38

Dünyanın dört bir yanına dağılan Türk eğitim sevdalıları, bayramlarını Türkiye'den çok uzaklarda geçirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Belki bulundukları ülkelerde alıştıkları bayramlardan farklı bir bayram havası vardı ancak onlar yine de mutluydu. Eğitimli nesiller yetiştirmek için çaba gösteren bu fedakarlık timsalleri, yaşadıkları bölgelerle ve halkla kaynaşmada da hiç problem yaşamıyorlar. İşte Irak’ın kuzeyindeki eğitim fedailerinden bir örnek…

Bayramlar, sevdiklerinizle beraber olunca bir anlam kazanır. Hem yakınlarından hem de vatanlarından uzak olanlar için ise bayramlar, hüzünlü gurbetlerin yaşandığı zaman dilimleri olur. Bu gurbeti gönüllü yaşayanların başında ise Dünyanın dört bir yanına dağılan eğitim sevdalıları geliyor.

Bu görüntüler Irak'ın kuzeyinden... Samanyolu haber ekibi, Erbil'de, bayramı, öğrencileriyle birlikte geçirmeyi tercih eden eğitim sevdalılarından birinin kapısını çalıyor.

Akçin ailesi kurdukları kahvaltı sofrası ve ikramları ile bayram havasını doyasıya yaşatıyor. Baba Zeki Akçin Erbil'deki Türk okulu Işık Koleji’nde yönetici. Karabüklü aile son bir yıldır Erbil’de... Bayramlarını akrabalarından uzakta geçiriyor ancak onlar gurbette bayramın burukluğunu çoktan atmışlar üzerlerinden. Zeki beyin eşi Naciye hanım da hiç şikayet değil...

Çocuklar ise Erbil’deki Türk okullarında eğitimlerine devam ediyor. Mehdi, Zeki beyin daha önce görev yaptığı Saraybosna'da dünyaya gelmiş. Şimdi ise Erbil'de ilkokula gidiyor.

Eğitim gönüllülerini, öğrencileri ve komşuları da bu bayramda yanlız bırakmıyor. Öğretmenler, karşılıklı ziyaretlerle de bayram havasını yaşatıyor.

Fatih Cingöz. Irak’ın Kuzeyindeki Türk eğitim şirketi Fezalar'ın yöneticilerinden. Aynı zamanda da Kimya öğretmeni. O da ailesiyle birlikte Erbil’de görev yapıyor.

Yıldız hanım ise oğlu Fatih beyi görmek için Türkiye’den gelmiş. Ana yüreği rahat etmemiş evladının nasıl yaşadığını. Ne şartlarda görev yaptığını merak etmiş. Erbil'e kadar gelmiş.

Eğitim sevdalıları, memleketlerinden uzakta da olsalar bölge halkının kendilerine gurbeti yaşatmadığını özellikle vurguluyor ve eğitimli nesillerin yetiştiğini görmek Türkiye ile bölge halkı arasında yeni köprülerin kurulmasını sağlamak bizim için en büyük bayram diyorlar...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious