'Türk ekonomisi dalgalanmaları aşar!'

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonomide dönemsel dalgalanmaların olabileceğını belirterek, Türk ekonomisinin bu dalgalanmaları aşabilecek dayanıklılığa sahip olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan, Türkiye'nin gelişme vizyonuna ve başkentine yakışan dev bir alışveriş merkezini hizmete açmaktan duyduğu sevincini ifade etti.

Millet olarak bir çok ağır krizler yaşdığımızı belirten Erdoğan, krizlerin yavaş yavaş geride kaldığını belirterek, "Artık yarınlar için her geçen gün ileri gidiyoruz. Bugün artık geleceğe ümitle ve güvenle bakabilecek noktaya geldik. Artık Türkiye hem ekonomik olarak hemde düşünce olarak büyüyor. Düne kadar ekonomimizin kaldıramayacağı büyük yatırımlar, belirsizliğin ortadan kalktığı, istikrar ve güvenin yakalandığı bir ortamda gerçekleştirilebilir hale geldi" dedi.

Erdoğan, ekonomide dönemsel dalgalanmaların olabileceğini işare ederek, Türk ekonomisinin bu dalgalanmaları aşabilecek dayanıklılığa sahip olduğunu belirtti.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Zaman zaman dönemsel dalgalanmalar olabir, bu tabiidir. Bu ülke için geçerlidir. Kabul etmeliyiz ki Türk ekonomisi bu tür dalgalanlanmaları atlabilecek dayanılıklığa sahiptir. Bu dayanıklılık vardır, bu özgüven vardır. Zemin sağlamadır. Bütün ülkeleri etkileyen küresel faktörler zaman zaman bizleri de etkileyebilir. Ama Türkiye bunları aşabilecek güçe ulaşmıştır. Son 3.5 yıl bunun açık net ifadesidir. Konjektürel sıkıntılarla baş edebildiğimizi hep birlikte gördük. Münferit kimi hadisilerle ekonomik dengelerin altüst olduğu dönemler fazla uzağımızda değil. Bir Irak krizini yaşadık. İşte krizinin olduğu anda hep söylenen şuydu, 'Batttık, bittik' 'Halimiz ne olacak paramızı değeri ne olacak.' Fakat savaş dönemi bitti, şu anda sivil savaş dönemi yaşanıyor. Bundan etkilenmiş değil. Dünyada petrol fiyataları varili 22 dolardan 69 dolara çıktı. Ama Türkiye dimdik ayakta yoluna devam ediyor. Bunun bir etki alanı şüpehibiz var. Ama bir istikrar var. Bu sağlam zeminin kiymetini bilmek durumundayız. "

Erdoğan, Türkiye'de güvenden, istikradan, huzurdan rahatsız olanları daha önce gördüğünü ve mallesef bugünde bu tavırlara şahit olduğunu vurguladı. Türkiye kişi başına doların 2.500 dolar olduğu dönemden 5 bin 6 dolara yükseldiğini dönemi yaşadığımızı belirten Erdoğan, "Erdoğan, sunni bunalımlarla, mesnetsiz ithamlarla, lüzümsüz tartışmalarla bu ülkede hiç kimse farklı havalar meydana getirmeye çalışmasın. Buna karşı millet olarak, bu ülkeyi seven ve bu ülke geleceği hakkında olumlu hayaller kuranlar olarak uyanık ve hassas olmalıyız."şeklinde konuştu.

Erdoğan, konuşmasının sonunda ise Türkiye'nin geleceği için çok iş çok az zamanı olduğunu belirterek, "Bu saatten sonra Türkiye'nin heba edeceği her dakikanın maliyeti daha ağır olacaktır. Dünya çok hızlı değişiyor. Güçlü olmamız, dinamık olmamız, kararlı olmamız gerekiyor. Geleceği bakmamız yarınlara hazırlanmamız şart. Türkiye 50 yıldır takildiği engellere bir daha takılırsa, sadece biz değil gelecek nesillerde bu düğümü çözemez. 16 çeyrektir büyüyen iktadırımız bu eserler bu umudumuz tazelemektedir. "diye konuştu.

Erdoğan, tarafından hizmete açılan ANKAmall Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Toptancıları Derneği (GİMAT) tarafından inşaa edildi. ANKAmall Alışveriş Merkezi 7 bin 200 metrekarelik kapalı alan sahip bulunuyor. Alışveriş Merkezi'nde 300 mağzaya faaliyette bulunuyor.

ANKAmall'ın alışveriş merkezinin açılışına Devlet Bakanı Beşir Atalay, Adelet Bakanı Cemil Çiçek, AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious