Türk ekonomisi istikrar ortamında

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdülatif Şener, yaşanan son ekonomik gelişmelerin, Türk ekonomisinin istikrar ortamında olduğunu gösterdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ege Sanayiciler ve İşadamları Derneği (ESİAD) tarafından Crowne Plaza Otelinde düzenlenen yemekli toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, burada yaptığı konuşmada küresel rekabete dikkat çekti.

Şener, küreselleşme süreciyle birlikte ülkeler, şirketler ve bireylerin rekabete açık olması gerektiğini ifade etti. Şener, "Artık dünyanın düzleştiğini görüyoruz ve 6 milyar insanın birbiriyle rekabet halinde olduğunu görüyoruz." dedi. Küresel rekabetin önemini vurgulayan Şener, şunları söyledi: "Hiç kimse bulunduğu kentle rekabet etmiyor. İçinde bulunduğu ülkeyle rekabet etmiyor. Küresel rekabet dediğimiz rekabet kavramı var artık. Küresel rekabeti yaşıyoruz. Dünya'nın en ucuz malını en kaliteli malını üretmediğiniz takdirde, fabrikanızın bulunduğu mahalleye bile mal satamazsınız. Dünya'nın öbür ucundan gelir daha ucuz ve daha kaliteli malları sizin fabrikanızın bulunduğu mahallade satarlar. O halde dinamik bir süreç var. Bu dinamik süreçte ayakta kalabilmek için, var olabilmek için hatta güçlenemebilmek için, 'küresel rekabette nasıl başarılı olabilirim' sorusunu sormak lazım." Önceki hükümet dönemindeki döviz kurları ve borsa endekslerinden verdiği örneklerle günümüzdeki ekonomik göstergeleri de karşılaştıran Bakan Şener, son gelişmelerin de Türk ekonomisinin bir istikrar ortamında olduğunu gösterdiğini sözlerine ekledi.

Şener, yaptığı konuşmanın ardından işadamlarının sorularını yanıtladı. Merkez Bankası rezervlerinin son günlerde yaşanan dalgalanmalarda olumlu bir etkisinin olduğunu söyleyen Şener ''Kurların yükselişi duracak mı?'' şeklindeki bir soruya ''Ben hep 'kur çok düşük' diye şikayet alırdım. Şimdi kurun daha fazla artmaması için hangi önlemlerin alınacağından söz edildiğine göre demek ki, iyi bir noktadayız'' karşılığını verdi.

KOBİ borsalarının ne zaman kurulacağına dair bir soru üzerine konu hakkında yeterli bilgisi olmadığını dile getiren Şener, cep telefonundan SPK Başkanı Doğan Cansızlar'ı arayarak bilgi almak istedi. Fakat telefona cevap alamayan Şener'in "Başkan yatmış olabilir mi? Telefonu çalıyor ama cevap vermiyor." demesi, salonda gülüşmelere neden oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Şener, bu göreve aday olmadığını, kimin aday olması gerektiği konusunun konuşulmasının da doğru olmadığını söyledi. Salondaki bir işadamının ''Bizim adayımız sizsiniz'' sözü üzerine ise Şener, ''Beni aday gösteren başkaları da var. Onlara da teşekkür etmişimdir.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious