Türk Enerji sektörü kriz dinlemez!

Türk Enerji sektörü kriz dinlemez!.20962
  • Giriş : 24.10.2008 / 17:17:00

Güler, Türkiye'de enerji sektörünün kriz dinlemediğini ve dinlemeyeceğini söyledi. Türkiye'yi başka ülkelerle karıştırmayın dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'de enerji sektörünün kriz dinlemediğini ve dinlemeyeceğini söyledi.

Güler, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye Sanayi Kalkınma Bankası (TSKB) tarafından düzenlenen "yenilenebilir Enerjide Fırsat ve Beklentiler" konulu konferansta yaptığı konuşmada, dünyada revaçta olan enerji konusunun Türkiye'de çok daha fazla revaçta olduğunu, bu bakımdan bir gün dahi geçirilmemesi gerektiğini ifade etti.

İki gün önce Sabancı Grubunun Verbund ile birlikte 1,1 milyar dolarlık bir yatırımın temelini attığını anımsatan Güler, "Türkiye'de enerji sektörü kriz dinlemiyor ve dinlemeyecek. Biz bu konudaki çalışmalara süratle devam edeceğiz. Doğal gazda 9 ilden 63 ile çıkılması, rüzgarda, güneşte, yenilenebilir enerjide yapılan çalışmalar bunların göstergesi" diye konuştu.

Bakan Güler, esas sürprizin güneş enerjisinde olacağın belirterek Türkiye'nin bu konuda dünyadaki en dinamik ülkelerin başında geldiğini vurguladı.

AB müktesebatı ile ilgili çalışmaların hemen hemen tamamladıklarını, hattı mevzuat bakımından bazı ülkelerden daha iyi durumda olduklarını kaydeden Güler, şöyle konuştu.

"Burada bir yanlışlık yapılıyor. Türkiye'deki yatırımlarda gerek Dünya Bankası gerekse Avrupa Yatırım Bankası çok yavaş davranıyor. Türkiye'yi başka ülkelerle karıştırmasınlar. Elektrik enerjisinde Avrupa'da yıllık tüketin yüzde 1 artarken bizde 8,5 artıyor. Yani onların çarkı yılda bir defa dönerken bizde 8,5 kez dönüyor. Burada hayat daha hızlı geçiyor. Hayat bu kadar hızlı geçerken başka ülkelerin mevzuatını bize uygulamasınlar. Biz o zaman başka yerlerden kaynak buluruz.

Enerji yatırımlarında Avrupa Yatırım Bankası ve Dünya Bankası'ndan beklentimiz mevzuatını bize daha süratli bir şekilde uygulanması. Burada piyasa hazır burada müşteri var, güvenli bir hükümet var. Alım garantileri ve otomatik fiyatlandırma uygulama mekanizmasıyla da piyasaya doğru mesajlar veriliyor.

Türkiye gibi 70 milyonun üzerinde olan bir piyasada bizi başkalarıyla karıştırıp aynı çubukla oynamasınlar. Biz büyük piyasayız ihtiyacımız büyük. Hükümetimiz ihtiyaçların farkında ve bunu çok yakından izliyor. Bu nedenle bize özel davranılsın."KÜRESEL ISINMA İNSANLIĞIN SORUNU İSE GELİNBakan Güler, Türkiye'de son 5-6 yılda enerji alanında yaptıkları çalışmalara işaret ederek "80 yılda 100 üretildiyse 6 yılda 60 üretildi. Bu kadar hızlıyız" dedi.

Başlattıkları yatırımların tutarının 30 milyar doları geçtiğini vurgulayan Güler, bunun yüzde 80'inin yenilenebilir enerji yatırımlarından oluştuğunu anlattı.

Yenilenebilir enerjide yapılan çalışmalara işaret eden Güler, rüzgar enerjisinde 35 Avrupa ülkesi arasında şu anda 11. sırada olduklarını ve ilk sıralara gelmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Bu konuda Türkiye'deki özel sektörün de çok heyecanlı olduğunu dile getiren Güler, "Burada hep beraber samimiyet testinden geçiyoruz. Eğer dünyada küresel ısınma insanlığın sorunuysa gelin, piyasaysa piyasa, çevre ise çevre... Biz geldiğimizde Türkiye'de 30 büyük yatırımcı vardı. Biz bunu 3 bine çıkardık. Hedefimiz 3 milyon" diye konuştu.

Enerji alanının yatırımcılar açısından oldukça cazip olduğuna dikkat çeken Güler, tekstil ve diğer sektörlerden şikayet edenlerin, yatırım için enerjiye gelebileceklerini, burada gayet iyi bir piyasa bulunduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*