Türk erkeğinin traş olma alışkanlıkları

Türk erkeğinin traş olma alışkanlıkları.8436
  • Giriş : 22.12.2007 / 11:50:00

Türk erkeklerinin yüzde kaçı her gün traş oluyor, yüzde kaçı ıslak traşı seviyor? En çok hangi tür traş bıçağı tercih ediliyor, geçen yıl kaç milyon 'kullan-at' jiteli çöpe atıldı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Islak tıraş üzerine kurulu tıraş kültürü ile Türkiye'de yılda yaklaşık 260 milyon adet tıraş bıçağı kullanıldığı ve Türk erkeklerinin ise genellikle ''kullan-at'' tıraş bıçağını tercih ettikleri bildirildi.

Permatik Pazarlama Direktör Yardımcısı İhsan Karagöz, Türkiye'deki tıraş bıçağı pazarının her geçen gün büyüdüğünü söyledi.

Karagöz, toplam tıraş bıçağı pazarının yüzde 80'ini ''kullan-at'' tıraş bıçaklarının oluşturduğunu ifade ederek, yılda 260 milyon adet bıçak kullanıldığını bildirdi. İhsan Karagöz, kullan-at bıçakların bölgelere göre dağılımına bakıldığında ilk sırayı yüzde 26'lık payla Marmara bölgesinin aldığını belirterek, bunu yüzde 15 ile Ege ve Akdeniz bölgelerinin izlediğini söyledi.

Karagöz, Türkiye tıraş bıçağı pazarından yaklaşık 20 markanın yer aldığı vurguladı. Firma olarak yaptıkları araştırmaya göre, Türk erkeğinin, Avrupa ülkelerindeki hem cinslerine göre tıraş olmak için daha az ayna karşısına geçtiklerini belirten Karagöz, Avrupa'da haftada 4,4 olan tıraş olma sıklığının, Türkiye'de 2,2 civarında gerçekleştiğini, Türk erkeklerinin sadece yüzde 4'ünün her gün tıraş olduğunu vurguladı.

Karagöz, Türkiye'deki tıraş kültürünün, ıslak tıraş üzerine kurulu olduğunu ve 19 milyon erkekten, 18 milyonunun ıslak tıraşı tercih ettiğini kaydetti. Türkiye'de tıraş olmak için en çok tercih edilen günün yüzde 42'lik bir oranla pazartesi olduğunu anlatan Karagöz, haftanın her günü tıraş olanların ise sadece yüzde 4 olduğunu sözlerine ekledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious