Türk filmleri dünya turuna çıkıyor

Türk filmleri dünya turuna çıkıyor.33012
  • Giriş : 07.06.2008 / 13:11:00

Türk sinemasının gözde yapımları Kanada’dan Hindistan’a, Tunus’tan Çin’e kadar dünyanın dört bir yanında 36 farklı kentte gösterilecek. Etkinlikler 9 Haziran’da ABD’de başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son yıllarda uluslararası film festivallerinde onlarca ödül alan Türk sinemasının gözde yapımları ABD’den Hindistan’a, İngiltere’den Çin’e kadar dünyanın dört bir yanında görücüye çıkacak. Türk Filmleri Tanıtım Günleri’nin ilk durakları, 9-16 Haziran tarihleri arasında ABD’nin New York ve Washington kentleri olacak. Türk filmleri, ABD’nin San Francisco ve Chicago kentlerinde de seyirciyle buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik’in verdiği bilgiye göre, bakanlık ile Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Meslek Birliği (TESİYAP) tarafından gerçekleştirilecek etkinliklerde Türk filmleri dünyaya tanıtılacak.

Amerikan film endüstrisinden yapımcı, yatırımcı, dağıtımcı, oyuncu ve yönetmenlerle Türk sinema sektörünü bir araya getirmeyi hedefleyen etkinliğe, gösterimde filmleri yer alan Şener Şen, Hülya Koçyiğit, Mine Vargı, Ömer Vargı, Özgü Namal, Mahsun Kırmızıgül, Fadik Sevin Atasoy, Kenan İmirzalıoğlu gibi sanatçılar da katılacak.

İlki Beyaz Melek

Washington’daki gala gecesinin açılış filmi Kırmızıgül’ün “Beyaz Melek” adlı filmi olacak. 41. Houston Film Festivalinde “En İyi Uluslararası Yabancı Film” ve “Jüri Özel En İyi Yönetmen Ödülü”nü kazanması nedeniyle bu gece için özel olarak seçilen filmin gösteriminin ardından resepsiyon verilecek.

İŞTE O FİLMLER

“Eşkıya”,
“Beynelmilel”
“Takva”,
“Kabadayı”
“Mutluluk”
“Yumurta”
“Beyaz Melek”
“Kader”
“Gelibolu”
“Pars-Kiraz Operasyonu”
“Yaşamın Kıyısında”
“İklimler”
“Umut”
“Susuz Yaz”
“120”
“Bayrampaşa”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious