Türk filmlerine sansür iddiaları yalanlandı

Türk filmlerine sansür iddiaları yalanlandı .12810
  • Giriş : 08.03.2008 / 15:03:00

Suudi Arabistan hükümetinin Türkiye'nin Riyad Büyükelçiliği'nde yayınlanan bazı Türk filmlerine sansür getirdiği yönündeki haberlerin doğru olmadığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Cumhuriyeti Riyad Büyükelçiliği, Türk basınında Suudi Arabistan'da Türk filmlerine sansür uygulandığı şeklinde çıkan haberlerin, 'gerçek dışı' olduğunu bildirdi. Büyükelçilik'ten yapılan açıklamada, "Suudi Arabistan'da 5-19 Mart 2008 tarihleri arasında düzenlenen ve ülkemizin onur konuğu olarak davet edildiği Jenadriye Festivali ile ilgili olarak son birkaç gündür basınımızda gerçek dışı haberlerin yer aldığı" ifade edildi. Elçilik, Türk filmlerine sansür uygulandığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

Büyükelçilikte gösterilen Türk filmlerinin festival kapsamında olmadığı belirtilen açıklamada; "Sinemanın bulunmadığı Suudi Arabistan'da bu tür bir etkinliğin halka açık yapılması da söz konusu değildir. Bu itibarla Büyükelçiliğimizdeki film gösterimi, uluslar arası ödüller kazanmış olan ve dünya çapında ilgi görmüş son dönem bazı Türk filmlerinin Riyad'daki kordiplomatiğe izlettirilmesine yönelik bir faaliyet olarak sınırlandırılmıştır" denildi.

Riyad Büyükelçiliği, Suudi Arabistan hükümetinin elçilikte gösterilmekte olan ve gösterilecek filmlere müdahale etmesinin söz konusu olmadığını ifade ederken, gösterim programında iki filmle ilgili değişiklik yapıldığı bilgisini verdi. Açıklamada, Uzak adlı filmin DVD'sinin zamanında tedarik edilememesi, Duvara Karşı filminin ise İngilizce altyazılı kopyasının bulunamaması nedeniyle gösterilemediği belirtilirken, "Bu konuda yapılan farklı yorumlar gerçekle bağdaşmamaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Bu arada Riyad Büyükelçiliği'nde Türk filmi gösterimlerinin devam ettiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious