Türk-Fransız dostluğu yara aldı

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Ağar, Fransa meclisinde kabul edilen yasa ile ilgili olarak Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin büyük darbe aldığını ve dostluğu zedelediğini kaydederek "Kalbler kırılmıştır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağar, hükümetin ticari, ekonomik ve siyasi yaptırımları planlaması gerektiğini kaydetti.

Hilton otelde Rumeli Türkleri ve Dayanışma Vakfı tarafından düzenlenen iftara katılan Ağar, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Fransa meclisinde kabul edilen sözde Ermeni soykırımını inkarı suç sayan yasayı değerlendiren Ağar, "Bu fevkalede üzücü bir haberdir. Yüzyıllardır devam eden Türk-Fransız dostluğu adına üzücüdür. Bu yasa senatodan dönecektir. Kalbler kırılmıştır. Türm-Fransız dostluğuna gölge düşürmüştür" diye konuştu.

Türkiye'nin boynunun dik olduğunu ve kimsenin dostluğuna ihtiyacı olmadığını savunan Ağar, "Türkiye'nin dostluğuna ihtiyaçları vardır. Böyle bir dostluk anlayışının kabulü mümkün değildir. Çok yanlış yapılmıştır. Olayın bu noktaya bile gelmemesi gerekiyordu" dedi.

Ağar, gazetecilerin Türkiye'nin nasıl yaptırım uygulayabileceği yönündeki soruları da cevapladı. Ağar, "Yaptırımların ticari, ekonomik ve siyası olanları var. Hükümetin bunları planlaması lazım. Bu politika meselesidir. Türkiye bu yanlışlığa karşı topyekün tavır sergilemelidir. Önüne gelen herkesin parlamentodan böyle kararlar çıkarmasını kabul etmemek lazım. Onun için doğru tavır alıp bu yolun açılmasına mani olmak lazım" şeklinde konuştu.

Edebiyatçı Orhan Pamuk'un Nobel Edebiyat Ödülü almasıyla ilgili soruları da cevaplayan Ağar, "Artı-eksi öyle mi diyelim, tebrik ederiz" dedi.

İftara İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in yanısıra çok sayıda davetli katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious