Türk-Fransız ilişkilerindeki üç kritik konu görüşüldü

Türk-Fransız ilişkilerindeki üç kritik konu görüşüldü.10301
  • Giriş : 06.10.2007 / 13:19:00

Ankara’ya gelen Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner’e Türkiye’nin hassasiyetleri aktarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’in Ankara ziyaretinin gündemine Türk-Fransız ilişkilerindeki üç kritik konu damgasını vurdu.

Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül tarafından da kabul edilen Kouchner’le görüşmelerde Türk tarafı, Fransa Parlamentosu’ndaki Ermeni soykırım tasarısı, Fransa’nın PKK ile mücadelede gösterdiği zaafiyet ile Türkiye’nin AB üyelik sürecini gündeme getirdi. Kouchner’-in Babacan’la yaptığı görüşmenin ayrıntıları şöyle:

SOYKIRIM TASARISI:

BABACAN: Fransız Parlamentosu’nda bekleyen Ermeni soykırımının inkar edilmesini suç sayan yasadan büyük huzursuzluk duyuyoruz. İfade özgürlüğüne darbe niteliği taşıyan bu kararın kabulü sadece iki ülke arasındaki siyasi ilişkileri değil, ekonomik ilişkileri de olumsuz etkileyecektir.

KOUCHNER: Türkiye’-nin ortak tarih komisyonu fikrini ilginç buluyor ve inceliyoruz. Parlamentodaki tasarı henüz kabul edilmiş değil.”

PKK İLE MÜCADELE

BABACAN: Fransa’nın, terör örgütü PKK’yla mücadele-de de Türkiye’ye destek vermesini beklerdik. Oysa, önce PKK’nın Avrupa’daki kasası diye tanınan Rıza Altun, hergün polise imza vermek zorunda olduğu Fransa’dan Avusturya’ya geçip, oradan uçakla Kuzey Irak’a gitti. Bir diğer PKK’lı Nedim Seven’in de Fransa’da gözaltındayken ülke dışına çıktığını tespit ettik. Fransa’nın teröristler karşısındaki bu zaafiyeti, Türkiye’de hayalkırıklığı yarattı.

KOUCHNER: Fransa, PKK’yı resmen terör örgütü olarak görmektedir. Bu tutumunda hiçbir tartışmalı nokta yok. Bahsi geçen iki kişinin ülke dışına çıktığının farkedilmesi, Fransa’da da büyük rahatsızlık yaratmıştır.

AB ÜYELİK SÜRECİ BABACAN: Türkiye’nin AB üyelik sürecinde tek hedef, tam üyeliktir. Türkiye, hiçbir alternatifi kabul etmeyecektir.

KOUCHNER: Fransa’nın Türkiye’nin AB üyeliğine bakışını biliyorsunuz. Ancak şu kadarını söyleyebilirim ki, Türkiye’nin AB ile müzakere sürecini durduran ülke Fransa olmayacak. Süreç sürüyor.

‘MON AMI ALİ...’*

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, basın toplantısında Ali Babacan’a Fransızca “Mon ami Ali (Arkadaşım Ali)” diye hitabetti. Kouchner, görüşmeyi “Türk-Fransız ilişkilerinde dönüm noktası” olarak nitelendirdi. Fransız Bakan, “Sayın Bakan’a özellikle teşekkür etmek istiyorum, onun çalışması sayesinde görüşmeler son derece yapıcı ve verimli geçti” diye konuştu.

“İLİŞKİLERİ ISITALIM”

Kouchner, ‘dostlar arasında zaman zaman görüş ayrılıkları olabildiğini’ bunun çözüm yolunun ise ‘Konuşmak’ olduğunu vurgulayarak, ”Türk-Fransız ilişkileri son dönemde soğumuştu. Bunları ısıtmaya geldim“ dedi. Dostlar arasında çok sık konuşmak gerektiğini belirten Kouchner, ”Bu ziyaretim bir dizi görüşmenin başlangıcı, Bir ilk“ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious