Türk gençleri arasında Extacy kullanımı artış gösterdi

  • Giriş : 05.03.2008 / 11:13:00

BM raporu korkunç bir gerçeği ortaya çıkarttı, Türkiye'de gençler arasında Extacy kullanımı artış gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM raporu korkunç bir gerçeği ortaya çıkarttı. Araştırmalara göre; Türkiye'de afyon, morfin ve eroin alışkanlığı azalırken, gençler arasında Extacy kullanımı artış gösterdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu 2007 Raporu, açıklandı. Rapora göre, Türkiye afyon, morfin ve eroinin diğer ülkelere sevk edilmesinde geçiş güzergahında bulunuyor. Transit geçiş ülkelerinde uyuşturucu kullanımı giderek artış göstermesine rağmen, Türkiye geçiş ülke olmasına rağmen bu tip maddelerin kullanımında artış gözlenmedi. Ancak ülkemizde, Extacy gençler arasında yaygınlaştı. Rapora atfen; İran, Rusya ve Türkiye ile Azerbaycan ve Ermenistan'dan girip Avrupa'ya dağılan uyuşturucunun önlenmesi amacıyla, sınır kontrolleri ile bölgesel ve ulusal koordinasyonun daha etkili yapılması istendi. Raporda vurgulanan diğer önemli konular ise şöyle:


* Amfetamin tipi uyarıcıların kullanımı, İran, Türkiye ve Arap yarımadasındaki birçok ülke dahil olmak üzere Batı Asya'da giderek yaygınlaşıyor.


* Kurul, 2006'da yasadışı haşhaş ekimini önleyici yeterli mekanizmaları garantiye alması için İran Hükümeti'ni uyarmıştır, ancak ekim sürmektedir.

 
* 2007 yılında, İran'ın Afganistan'la olan doğu sınırında 180 ton Afyon ele geçirilmiştir. Cezaevlerindeki mahkumların yüzde 50'si, uyuşturucu bağlantılı suçlardan yatmaktadır. Irak'ta madde bağımlılığının ciddi biçimde arttığına dair işaretler bulunmuştur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious