Türk gençliği 'kokoş' çıktı

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Kızlar gündüz düşük bel tercih ederken, gece 10 kızdan 8'i makyaj yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genç kızları "süslü ve abartılı giyiniyorlar, yaşlarına uygun değil, kokoşlar" diye eleştiren ünlü modacı Cemil İpekçi'nin bu yorumunu araştırma sonuçları da destekler nitelikte.

Alışverişlerini satın alacakları malın "markasına" göre yapmayı tercih eden genç kızlar gündüz spor giyiniyor, geceleri ise adeta "küçük kadın" oluyorlar. Genelde gündüzleri spor giyimi tercih eden genç kızlar, alçak topuklu ya da spor ayakkabı kullanıyor, dekoltesi olmayan, düşük bel pantolon giyiyor, büyük çanta takıyor ve makyaj yapmıyor. Ancak gece olunca bu küçük kızlar gidiyor, yerine "küçük kadınlar" geliyor.

Gece dışarıya çıkarken, genç kızların çoğunluğu abiye tarzında giyiniyor. Derin göğüs dekoltesi, derin bacak yırtmacı gece kıyafetlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Geceleri yüksek topuk ve etek tercih ediyor, aksesuar takıyor, parfüm kullanıyor ve makyaj yapıyor.

15-22 yaş grubu her 10 kızdan 8'i ara sıra da olsa makyaj yaptığını söylüyor. Rimel ve göz kalemi en fazla kullanılan makyaj malzemesi. Kızların yüzde 79'u bu iki makyaj malzemesini kullanıyor. Yüzde 53.3'ü ise makyajını "çok hafif" olarak tanımlıyor. Genç kızların gündüz kullandıkları büyük çantalar ise yerine gece küçük çantalara bırakıyor.

'YAKIŞIYORSA GİYERİM' DİYOR

Gençlerin stiline ve modayla ilişkilerine baktığımızda ise modayı takip etmekten çok yakışanı giyme taraftarı olduklarını görüyoruz. Gençlerin yüzde 22'lik bir kesim "Arkadaş çevremde popüler olan tarzları takip eder, uymaya özen gösteririm" derken, yüzde 51'i "Modası geçmiş, popülerliğini yitirmiş olsa da bana yakışıyorsa tercih ederim" yanıtını veriyor. "Ailemin önerdiği tarzı kabul ederim" diyen gençlerin oranı ise yüzde 25'i buluyor.

ERKEKLER DE MARKA TUTKUNU

Giyim eşyası ya da ayakkabı olsun marka, fiyat ve görünüş ambalaj üçlemesinde gençlerin dikkate aldığı unsur marka. Hemen her kategoride gençler alışveriş tercihlerinde markayı önemsiyor. Müzik seti, cd gibi elektronik eşya ile cep telefonu ve bilgisayar satın alırken kızlar da erkekler kadar markaya önem veriyor.

Gençler yeni bir ürünü deneme konusunda "öneri" ve "tavsiyeyi" dikkate alıyor. Yüzde 48'i yeni bir ürünü denemeden önce çevresindekilerden birinin denemesini bekliyor ve tavsiye ederlerse kullanıyor. Yüzde 40'ı ürünün tutulmasını ve yaygınlaşmasını bekliyor.

Kısaca yeni bir ürün söz konusu olduğunda önce başkalarının denemesini bekliyor. Tercihlerinde arkadaşlarının öneri ve düşüncelerini dikkate alıyor olsa da yine de en son kararı kendileri veriyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious