Türk gençliği korkularıyla yaşıyor

  • Giriş : 29.09.2008 / 02:09:00

Türkiye'de gençlerin yüzde 95'e yakını fobileriyle yaşıyor.. İşte istatistikler..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geniş bir katılımla yapılan "Gençlik ve Korku Araştırması" Türk gencinin "fobik" olduğunu ortaya koydu. Türk genci, korkuları nedeniyle diğer insanlarla ilişki kurmaktan bile kaçınırken, özellikle inanç konusunda korku duyuyor. Bağımsız Eğitimciler Sendikası'nın (BES) yaptığı araştırma, gençlerin nelerden korktuğunu, hangi fobilerle yaşadığını ortaya çıkardı. "Korku" kelimesinin Türk gençliği üzerinde nasıl bir etki doğurduğunu anlama amacını taşıyan çalışma, Ankara ve İstanbul'da gerçekleştirildi.

Ölüm ve cehennem korkusu
18 - 30 yaş grubu arasındaki Türk gençliğinin korkudan ne anladığını ortaya çıkarmaya yönelik araştırma, 1 - 8 Eylül tarihleri arasında yapıldı. Toplam 2 bin 996 kişiye uygulanan anketin yüzde 59.23'ünü lise mezunu ya da devam edenler oluşturdu.

Ankete katılanlara toplam 17 soru soruldu. "Herhangi bir fobiniz - korkunuz var mı?" sorusuna ankete katılanların yüzde 94.1'i 'Evet' cevabını verdi. "Varsa neden korkuyorsunuz" sorusuna ise sırasıyla en yüksek oranda yüzde 12.3 ile ölüm ve sevdiklerini kaybetme, yüzde 11.4 ile dini duygularını kaybetme, yüzde 11.1 deprem ve yüzde 10.9 ile de cehenneme gitme cevapları verildi. Yüzde 2.2 olan en düşük oranda da hırsız - kapkaççı korkusu yer aldı.

Gençlerin 4'te biri panikatak

Yapılan anket, Türkiye'deki her 4 gençten birinin panikatak olduğunu da ortaya çıkardı. Ankete göre, gençlerin yüzde 24,5'inin panikatağı bulunurken, yüzde 21,1'i de küçümsenme korkusu yaşıyor. Gençlerin yüzde 20,2'si topluluk önünde konuşmaktan korkarken, yüzde 18,2'si gibi büyük bir kısmı da ayıplanmaktan korkuyor. Gençler, topluluk içinde cep telefonu ile konuşmaktan da rahatsızlık duyuyor.

Gençlerin yüzde 27,2'si topluluk içinde cep telefonu ile konuşurken kendilerini rahat hissettiklerini, yüzde 14,4'ü ise çok rahat olduğunu açıkladı. Buna karşın gençlerin yüzde 19,5'i cep telefonu ile konuşurken uzaklaşmak istediğini, yüzde 19,3'ü sıkıntılı olduğunu, yüzde 9,9'u korku duyduğunu, yüzde 9,7'si ise kaygılandığını belirtti.

İnsan ilişkilerini etkiliyor

Anketin en ilginç sonuçlarından biri de gençlerin korkularının insanlarla ilişkilerini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koyması oldu. Gençlerin yüzde 59,9 gibi büyük bir kısmı, korkularının toplum içinde insanlarla ilişki kurmasını engellediğini açıklarken, sadece yüzde 25,7'si korkularının ilişkilerine etki etmediğini savundu. Ankete katılanların yüzde 14,7'si ise korkularının insanlarla ilişkilerini engelleyip engellemediği konusunda ise kararsız kaldı.

Ankete göre, gençler iyi tanımadığı ya da yeni tanıştığı kişilerle konuşurken, sıkıntı ve kaygı duyuyor. Gençlerin yüzde 28,2'si yeni tanıştığı kişilerle konuşurken rahat olduğunu, yüzde 15,3'ü ise çok rahat olduğunu belirtirken, yüzde 22,2'si sıkıntılı olduğunu söyledi. Gençlerin yüzde 18,9'u ise yeni tanıştığı kişilerle konuşurken kaygılanırken, yüzde 8,5'i korktuğunu, yüzde 6,9'u ise kaçmak istediğini söyledi.

Sınav fobisi de yaşıyorlar

Gençler bireysellikten uzak çalışmayı, yani grup çalışmalarına daha çok önem veriyor. Yüzde 40.1'i grup çalışmalarına katılmayı daha çok seçiyor. Gençlerin aynı zamanda sınav fobisi de bulunuyor. Yüzde 63.8 oranda gençler sınav fobisi yaşıyor. Gençleri ilgi odağı olmak ise rahatsız etmiyor.

DESTEK ALIYORLAR

Ankete göre, gençlerin yüzde 71,9'u hayvanlardan korkarken, yüzde 20,4'ü hiçbir hayvandan korkmuyor. Ankete katılanların yüzde 7,7'si de hayvanlardan korkup korkmadığı konusunda kararsız. Hayvanlardan korktuğunu belirten gençlerin yüzde 26,2'si yılandan, yüzde 25,9'u köpek balığından, yüzde 20,6'sı böceklerden, yüzde 14,1'i fareden korkuyor. Kedi ve köpeklerden korkanların oranı ise yüzde 5,1'i buluyor. Araştırmaya göre, gençlerin yüzde 73,1'i korkularından kurtulabilmek için yardım alıyor.

Gençlerin yüzde 39,7'si korkularından kurtulmak için arkadaşlarından ve çevresinden yardım alırken, yüzde 27,6'sı ise ailesinden yardım alıyor. Rehber öğretmen ya da psikolojik danışmandan yardım isteyenlerin oranı yüzde 14,1'i bulurken, yüzde 5'i de psikiyatra giderek yardım alıyor. Gençlerin yüzde 3,9'u ise korkularından ilaçla kurtulma yolunu seçiyor. Gençlerin yüzde 29,2'si ise aldığı yardımların işe yaramadığını düşünüyor.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*