Türk gençliği okumuyor çalışmıyor

Türk gençliği okumuyor çalışmıyor.15905
  • Giriş : 09.10.2006 / 00:00:00

Türkiye´de 15-19 yaş arasındaki gençlerden, kızların yüzde 44,3´ünün, erkeklerin ise yüzde 22,6´sının okula gitmediği ya da herhangi bir yerde çalışmadığı belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Buna karşılık söz konusu oran, Lüksemburg´da sadece yüzde 2´ler seviyesinde bulunuyor. Atalet (bir şey yapmama) oranı OECD üyesi ülkelerinin yarısında erkelerde daha yüksek olarak belirlenirken, ataletin kızlarda yüksek olduğu ülkelerde de fark 1-2 puanı geçmiyor.

EĞİTİMDE KIZ-ERKEK AYRIMI SÜRÜYOR

Buna karşın, Türkiye´de tam anlamıyla korkutucu bir manzara ortaya çıkıyor. Çalışmaya göre kızların yüzde 44,3´ü, erkeklerin ise yüzde 22,6´sı ne okula gidiyor ne de çalışıyor.

Bu durum; gençlerden kızların neredeyse yarıya yakınının, erkeklerden ise dörtte birinin eğitim imkanından mahrum kaldığı anlamına da geliyor. Söz konusu oranlar, okula göndermede hala kız-erkek ayrımının sürdüğünü de ortaya koyuyor.

TÜRKİYE, OECD´DE AÇIK ARA 1´İNCİ

Türkiye, bu oranlar ile OECD ülkeleri arasında açık ara ilk sırada yer alıyor. Türkiye´ye en yakın orana sahip olan Meksika´da atalet, kızlarda yüzde 27,8, erkeklerde ise yüzde 8,1 düzeyinde bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious