Türk gençliğinin başı 'sivilce' ile dertte

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Stratejik Fokus araştırma şirketinin Türkiye genelinde yaptığı anket, Türk gençlerinin sivilceyle başının dertte olduğunu ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

15-30 yaş grubundaki gençlerde yapılan araştırmaya göre katılımcıların yüzde 84'ünün en önemli cilt sorununun sivilce olduğu görüldü. Sivilce ile karşılaşanların yüzde 35'i durumu orta ve yoğun olarak tanımlarken, yarısı ayda en az bir kere sivilce oluştuğunu dile getirdi. Yapılan araştırmada ortaya çıkan en ilginç sonuç ise birçok gencin hâlâ sivilcelerinden özel sabunlarla kurtulmaya çalışması.

Araştırmada, orta ve yoğun yaşanan cilt sorunlarının gündelik hayatı olumsuz yönde etkilediği ve psikolojik açıdan rahatsızlık oluşturduğu ifade edildi. Katılımcıların sadece üçte biri tedavi olmak için herhangi bir yere başvurduğunu söyledi. Öte yandan sivilce ile mücadele için ağırlıklı olarak hâlâ özel sabunların kullanıldığı ortaya çıktı. Görüşülen kişilerin sadece yarısı sivilceyi bildiğini ifade ederken, bu oran kadınlar, 20-30 yaş arasındakiler ve İstanbul'da yaşayanlar arasında daha yüksek çıktı. Yaşanan cilt problemlerine karşı kişilerin kendi başına uyguladığı yöntemler arasında; "sıkmak", "cildi temiz tutmak" ve "sabun/özel sabun kullanmak" ilk sıraları aldı. Katılımcıların yüzde 36'sı ise yaşadığı durum karşısında herhangi bir önlem almadığını belirtti.

Doktor yerine eczaneye gidiliyor

Tedavi olmak için herhangi bir yere başvuranların oranı cilt rahatsızlığı yaşayanların üçte biri. Araştırma sonucunda ortaya çıkan tabloya göre cilt sorunu yaşayanların sadece yüzde 16'sı dermatolog yardımı alıyor. Diğerleri eczaneye gitmeyi tercih ediyor. Karşılaştığı cilt problemine karşı aldığı önlemlerle sorunu çözdüğünü ifade edenler yüzde 50'nin üzerinde. Ancak bu oran, cilt problemini orta ya da yoğun olarak yaşayanlar ile 15-19 yaş grubu arasında daha düşük.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious