Türk gibi yaşamayı Osmanlı'ya borçluyuz

Türk gibi yaşamayı Osmanlı'ya borçluyuz.10792
  • Giriş : 30.05.2008 / 08:14:00

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, İstanbul'un Fethi'nin 555. yıl dönümü dolayısıyla bir konuşma yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yazıcıoğlu, ''Türk halkının bugün özgür yaşamasını, ezanlarının semalarda yükselmesini, bayrağının şerefle dalgalanmasını, Türk yurdunda Türk gibi yaşamasını, Fatih Sultan Mehmetlere, Abdülhamitlere, Mustafa Kemal Atatürklere, şehitlere ve adam gibi adamlara borçluyuz'' dedi.

Yazıcıoğlu, Gebze'de partisince, İstanbul'un Fethi'nin 555. yıl dönümü dolayısıyla Toprak Düğün Salonu'nda düzenlenen ''Çağlar Değiştiren Fetih Gerçeği ve Günümüz Türkiyesi'' konulu konferansta, büyük komutan Fatih Sultan Mehmet ve askerlerinin İstanbul Fethi ile bir çağı kapatarak yeni bir çağ açtığını söyledi.

1838 yılında Türkiye'nin İngiltere ile ticaret anlaşması, 1854 yılında ise borçlanma ile çöküş döneminin başladığını ifade eden Yazıcıoğlu, ''Bu tarihten sonra batının bize hayranlığı bitmiş, bizlerin batıya hayranlığı başlamıştır'' dedi.

Meşrutiyetin kabul edilmesinin ülkenin kurtuluşu olarak görüldüğünü belirten Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:

''Yabancı sermaye topraklarımıza girdi, borçlandıkça yeni borçlar edindik. Batılılaştık, Avrupa'daki zenginlikler bizde de görülecek diye 1'nci ve 2'nci meşrutiyetler yaşadık. Ama devlete dayatmalar başladı, hak ve özgürlükler istenmeye başladı. Talepler devleti sıkıştırmaya başlayınca tavizler verilmeye başlandı.

Bu süreçte Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlattığı özgürlük ateşini Ankara'ya taşıdı. Milli irade ile İstanbul yeniden fethedildi. İşte bugün Türk halkının bugün özgür yaşamasını, ezanlarının semalarda yükselmesini, bayrağının şerefle dalgalanmasını, Türk yurdunda Türk gibi yaşamasını, Fatih Sultan Mehmetlere, Abdülhamitlere, Mustafa Kemal Atatürklere, şehitlere ve adam gibi adamlara borçluyuz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious