Türk gözü dünya tıp literatüründe

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Prof. Dr. Bilgihan'ın lazerle kornea naklinde geliştirdiği 'stromal sandwich' yöntemi dünya tıp literatürüne girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Bilgihan'ın kornea naklinde geliştirdiği 'stromal sandwich' yöntemi dünya tıp literatürüne girdi. Bilgihan'ın 7 yıldır üzerinde çalışarak geliştirdiği lazer desteği ile kornea parça nakli yöntemi, Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlanan dünyanın en önemli göz ameliyatlarının albümü konumundaki 'Surgical Techniques in Anterior and Posterior Lamellar Corneal Surgery' adlı tıp albümüne alınacak. Prof. Bilgihan geliştirdiği yeni teknikte, en ince dilimler halinde kornea müdahalesi gerçekleştirilebiliyor. Cerrahi müdahalede gözün hastalıksız bölümü ile teması en aza indirilirken ve sağlam kısımlara en az zarar veren yöntem de geliştirilmiş oldu.

DOKU REDDİNİ ÖNLEDİ

Teknik hakkında bilgi veren Prof. Bilgihan, bu ameliyatta korneanın sadece hastalıklı kısmını parçalı olarak değiştirdiklerini söyledi. Korneanın sağlıklı kısmının tamamının gözde kalmasıyla, doku reddi riskinin önlendiğini belirten Bilgihan, "Her nakilde olduğu gibi kornea naklinde de red riski söz konusudur. Kornea dokusu damarsız olduğu için bu red oranı yüzde 20 civarındadır. Ancak düşük de olsa bu oran gerçekleşir ve reddedilirse hastalar tekrar tekrar ameliyata alınıyor. Bizim yöntemimiz ile yaptığımız 'Excimer laser destekli lamellar keratoplasti' de ise mümkün olan en kısa sürede, bu sorunu tekrara kalmadan lazerle hallediyoruz" dedi. Bu metotla enfeksiyonlara karşı korunma da sağlanıyor.

ÜÇ BİN LAZER TEDAVİSİ

Prof. Bilgihan Gazi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 1994 yılında başladıkları lazer tedavisinin, dünyada uygulanan tüm tekniklerinin hepsini uyguladıklarını bildirdi. Halen bilimsel araştırmaları ağırlıklı olarak excimer laser cerrahisi üzerine sürdüren Bilgihan, bugüne kadar 3000'den fazla excimer laser cerrahisi uyguladığını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious