Türk Günü Yürüyüşü'nde dışkı skandalı

Türk Günü Yürüyüşü'nde dışkı skandalı.15230
  • Giriş : 01.06.2009 / 18:10:00

`Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü' sırasında kortejde bulunanların üzerine insan dışkısı ve içi su dolu poşet attıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) Viyana'da ikinci kez düzenlediği `Türk Günü Yürüyüşü'ne katılan Türkler'in üzerine yol kenarındaki apartmanlardan insan pisliği, patates ve içi su dolu bir poşet atıldı.

Korteji kontrol eden güvenlik görevlilerinin sükunet çağrıları, grubun öfkesini yatıştırırken yürüyüşe katılanlar olay çıkmadan yollarına devam etti. Yürüyüşe katılanların büyük bölümünün bu saldırıları görmemesi olası tartışmayı engelledi. Görgü tanıkları korteje eşlik eden polise haber verdiklerini ve çirkin saldırıyı zapta geçirdiklerini belirtti.


Türkler'in yoğun olarak yaşadığı Viyana'nın 10'uncu bölgesinde toplanan kalabalık öğle saatlerinde Türk Günü programına derneklerin folklor gösterisiyle başladı. Folklor gösterisi çevredeki turistler ve Avusturyalılar tarafından ilgiyle izlendi. Cumhuriyet kuruluşunda mücadele eden şehitler için 1 dakikalık saygı duruşu ardından Türk ve Avusturya milli marşları çalındı. Ardından katılımcılar, önceden belirlenen güzergahta 5 kilometre boyunca sürecek yürüyüşe geçti. Polis, Türk Günü yürüyüşü için belirlenen güzergahı araç trafiğine kapatırken, tramvay ve otobüs gibi kamu taşıtlarının kontrollü geçişine izin verdi.AKM'nin düzenlediği yürüyüşe katılanların sadece Atatürk posteri ve Atatürk'ün vecizelerini içeren pankartlar ile Türkiye, KKTC ve Azerbaycan bayrakları taşıdıkları gözlendi. Kortej, Viyana'daki 10'uncu Gudrun Caddesi'ne geldiğinde bir grup Türk'ün tepkileriyle hareketlendi. Üzerlerine patates ve dışkı atıldığını öne sürülen eden Türkler, durumu hemen polise bildirdi. Zabıt tutan polis, olayın büyümemesi için normal yürüyüşün devam etmesini sağladı. Yürüyüşe katılan bir Türk kadın ise "Bir kadın polis memuru olayı gördüğü halde `görmedim' dedi. Orada 30 kişi gördü bu memur görmediğini söyledi. Neyse ki diğer polis memurları `biz gördük. Gereken yapılacak' dediler" diye konuştu.

Bu olaydan yaklaşık 10 dakika sonra başka apartmanın camından yine çirkin saldırı düzenlendi. 20 yaşlarında bir kişi içi su dolu poşeti kalabalığın üstüne fırlattı. Kimseye isabet etmeyen poşet yol ortasında patladı. Türklerin tepki gösterdiği genç, camdan sarkarak kalabalığa doğru zafer işareti yaptı.

Ellerinde Türkiye, KKTC ve Azerbaycan bayrakları ile Atatürk posterlerini taşıyan, grup türkü ve marşlar söyleyerek coşkuyla yürüyen iki bin kadar Türk, AKM'nin önünde toplanarak folklor gösterisini izledikten sonra dağıldı.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*