Türk hackerlar, 'Fransa çıkartması'nda

  • Giriş : 25.10.2006 / 00:00:00

Türk hackerler, sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısının Fransız Meclisi'nden geçmesinin ardından başlattıkları saldırılarda son bir günde onlarca Fransız internet sitesini çökertti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SpyGrup.Org adına SpyHackTeam'den ErBay kod adlı Türk hackerı tarafından gerçekleştirilen saldırılar, "Fransa Çıkartması"olarak isimlendiriliyor. Fransız Meclisi'nin sözde Ermeni soykırımını reddedenlere para ve hapis cezası verilmesini öngören yasa tasarını kabul etmesinin ardından, Fransa'ya yönelik siyasilerden ve sivil toplum kuruluşlarından büyük tepkiler verilmişti. Fransız mallarına boykottan, ikili ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesine uzanan protesto taleplerine, kimi yazar ve yetkililer "tasarının kabul edilmesi halinde Fransa'nın başkenti Paris'te 'Ermeni soykırımının olmadığını söyleyeceklerini" dile getirmişti.

Fransız meclisinin bu kararına, çalışma alanlarının riski nedeniyle basında fazla yer almayan hackerlar tepki vermeyi sürdürüyor. Onlarca Türk hack grubunun siber mücadelesine son olarak SpyGrup.Org grubu adına SpyHackTeam katıldı. Ekibin ErBay kod adlı Türk hackeri toplam 152 Fransa kökenli siteye düzenlediği son saldırılarla çökertti ya da ele geçirdi. Saldırılar ise 'Fransa Çıkartması' olarak niteleniyor. Saldırılar, dünya genelinde hack saldırılarını kayıt altına alan Zone-H internet sitesinde de duyuruldu.

Gerçek ismini açıklamayan ve son saldırıları düzenleyen ErBay, şu ana kadar siber alem savaşlarında yüzlerce Fransa kökenli sitenin çökertildiğini belirterek, "Bunu onlar başlattı ve şimdi de hak ettikleri cezayı çekecekler" dedi.

Yaptıkları ile ilgili fazla konuşmak istemediklerini belirten ErBay kod adlı hacker, "Fransız meclisinin aldığı kararın Türkiye'ye bir hakaret olduğunu ve buna karşı mücadele etmeye devam edeceklerini" belirtiyor.

Türk hackerların Fransa'yı protesto etmek için yaptığı saldırıların tek hedefi Fransa da değil, daha öncede kendilerini "Türkiye ve İslam'ın bekçileri" olarak isimlendiren hacker grubu, İtalya'daki Gazeteciler Cemiyeti ve Liberal Reformcular Partisi'nin web sayfaları çökertmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious