Türk halkı şifreleri nasıl belirliyor?

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'de genelde basit ve akılda kalıcı şifrelerin tercih ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Yardımcısı Kemal Özer, günlük hayatın hemen her alanına giren internet ile kredi kartlarında şifrenin, bir gereklilik olarak kullanıldığını belirtti.

Özer, şifrenin, özellikle internet bankacılığında bilgisayar korsanlarının (hacker) saldırılarına karşı korunmak için önemli olduğunu, bu nedenle kullanılacak şifrenin kolay kırılamayacak özellik taşıması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de genelde basit ve akılda kalıcı şifrelerin tercih edildiğini belirten Özer, ''Türkiye'de, sanal alem başta olmak üzere en çok kullanılan şifrelerde ilk sırayı, doğum tarihi ve okul numarası paylaşıyor'' dedi.

SÖZDE UYANIKLIK İŞE YARAMIYOR

Türklerin doğum tarihini şifre olarak kullanma alışkanlığını bir türlü terk edemediğini ifade eden Kemal Özer, şunları kaydetti:

'Şifre doğum tarihi ya da okul numarası olursa kırılması da o kadar kolay olmaktadır. Yani bu gibi basit şifreler, şifre kırıcılar olarak bilinen hackerın işini kolaylaştırmaktadır. Bazı kişiler sözde uyanık davranıp, 8 haneli istenen şifreyi, yine doğum tarihini ardarda yazarak oluşturuyor. Örneğin şifreyi 19501950 olarak belirliyor. Oysa bu, güvenliği artıran bir unsur değildir. Şifrenin kırılıp kişisel bilgilerine ulaşılmasını istemeyen kişi, her şeyden önce doğum tarihini kesinlikle şifre olarak kullanmamalıdır. 123456 gibi kolay çözülebilen ardışık sayılar da şifre için uygun değildir.''

HARF VE RAKAM BİR ARADA, EN GÜVENLİSİ

Karmaşık şifre kullanılmamasının, kişiye ait bilgilerin güvenliğini tehlikeye soktuğunu ifade eden Özer, sadece harf ya da sadece rakamdan oluşan şifreler yerine, harf ve rakam bir arada olan, örneğin ''1c7b3j'' şeklinde şifrelerin kullanılması gerektiğini, zorunlu durumlarda ise ardışık olmayan, bir arada bir şey ifade etmeyen harf ya da rakam gruplarının tercih edilmesinin şart olduğunu vurguladı.

Şifrenin bu kriterlere göre belirlenmesinin güvenlik için vazgeçilmez öneme sahip olduğunu belirten Özer, ''Belirlenecek hatırlanması zor karmaşık şifre, unutma ihtimaline karşı güvenli bir yere yazılmalıdır. Çünkü birden fazla kredi ya da elektronik posta adresi kullanmanın yaygın olduğu günümüzde, uzun süre kullanılmayan şifre unutulabilir'' diye konuştu.

''PARMAK İZİ'' OLMADAN YÜZDE 100 GÜVENLİ DEĞİL

Bu sorunların çözümü için bankalar veya internet servis sağlayıcılarının, 1900 ile başlayan numaraları kabul etmemeleri gerektiğini savunan Özer, şöyle dedi:

''Kullanmakta olduğumuz şifreleme tekniği, kişisel bilgilerin güvenliği açısından yüzde 100 yerli değildir. Yüzde 100 güvenlik, ancak gelişmiş ülkelerde otomobillerde bile hızla kullanımı yaygınlaşan parmak izi taraması yöntemidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious