Türk Hava Yolları ikram şirketi kuracak

  • Giriş : 11.06.2006 / 00:00:00

Türk Hava Yolları’nın 5 yılda bir gerçekleştirdiği ve yıllık maliyeti 70 milyon doları bulan yiyecek içecek ihalesi sorun oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak THY, 80 milyon YTL’lik teklifi tatminkâr bulmadı ve ihaleyi geçen hafta iptal etti. İkram alanında reform kararı alan Türk Hava Yolları, şirket kurma hazırlıklarına başladı. İkram Ünitesi başkanlığında oluşturulan ekibin raporu, Yönetim Kurulu’ndan onay alırsa şirketin ilk adımı atılacak. 30-40 milyon dolarlık yatırımla altyapıyı hazır hale getirmeyi hedefleyen THY, 1 Ocak 2007’den itibaren kendi tesisleri sayesinde ilk yıl 8-10 milyon dolar tasarruf planlıyor. İkram şirketinin yetiştirilmesi için seferberlik başlatacaklarını vurgulayan yetkililer, “THY ikramsız kalmaz.” diyor.

THY’nin ikram şirketi kurması ABD’li Gate Gourmet Usaş için büyük bir yıkım olacak. 15 yıldır THY’ye hizmet veren Usaş, yüzde 70’lik pazar payını da kaybedecek. Bu durum şirketi, Türkiye’deki diğer yatırım alanlarında zor durumda bırakacak. THY, 5 yılda bir yapılan ikram ihalesini fırsat bilerek Feriye Lokantaları’nın sahibi Vedat Başaran ve gurme Mehmet Yalçın’ın danışmanlığında ikram konseptini yenileme kararı almıştı. İkram ihalesini kazanan firma, kuzu tandır, pazılı balık kapama, karnıyarık ve badem revani gibi 20 yemek ve tatlı çeşidini hazırlayacaktı. THY’nin ikram işine girmesi halinde Vedat Başaran ve Mehmet Yalçın da, yeni oluşturulacak sistemde etkin rol alacak. Tüm menüler, özel ekibin onayından sonra konsepte girecek. THY’nin yeni uçak filosu ve açılan hatlar sebebiyle büyük önem verdiği ikram ihalesi, 28 Nisan’da gerçekleştirilmişti. İhale için 4 firma şartname almış, ancak Usaş ve Sancak Catering katılmıştı. 1 Ocak 2007’den itibaren 5 yıl için gerçekleştirilen ihalede, şartların da ağırlaştırılmış olması sebebiyle kritik bir süreç yaşandı. İki firmanın yetkilileri menüler ve çalışma sistemleri hakkında ayrı ayrı prezantasyon sunarken, taraflar THY’den olumlu not aldı. Sıra tekliflere geldiğinde ise anlaşmazlık yaşandı. Teklifleri tatminkar bulmayan THY Yönetim Kurulu, 2 Haziran’da ihalenin iptaline karar verdi.

THY, Usaş ile daha önce de sorun yaşamış, Ocak 2002’de 5 yıllık anlaşma yapılmasına rağmen, bazı ürünler doğrudan üretici firmadan alınmaya başlanmıştı. Bu kapsamda, kayısıyı Kayısı Birlik’ten, incir, üzüm ve salata sosları Tariş’ten, çay Çaykur’dan temin edilmişti. Dış hat uçuşlarında yerel ürünlerin tanıtımını da gerçekleştiren THY, uygulamayla 2004’te 1 trilyon TL’nin üzerinde tasarruf sağladı. Fındık Tanıtım Grubu’yla da işbirliğine gidilmesi üzerine 1,5 yılda 1 trilyon 650 milyar lira şirketin kasasında kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious