Türk havacılığınında gurur günü

Türk havacılığınında gurur günü.10672
  • Giriş : 04.12.2008 / 15:50:00

''TUSAŞ, geldiği aşama sayesinde Airbus uçaklarının önemli gövde parçalarının tasarımında görev almaya hak kazandı'' diyen Bakan Gönül, bunun Türk havacılık sanayi adına önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş'nin (TUSAŞ) geldiği aşama sayesinde Airbus uçaklarının önemli gövde parçalarının tasarımında görev almaya hak kazandığını belirterek, ''Uluslararası rekabet şartları altında kazanılan bu iş paketi, havacılık sanayinin ulaştığı gurur verici aşamayı gözler önüne sermektedir'' dedi.

Bakan Gönül, TAİ-AIRBUS A350 Ortaklık Anlaşması imza töreninde yaptığı konuşmada, TUSAŞ'ın faaliyetlerine 1984 yılında F-16 uçaklarının lisans altında üretimiyle başladığını belirterek, eğitim uçağı, hafif nakliye uçağı ve genel maksat helikopteri gibi askeri havacılık projeleriyle üretim yeteneklerini geliştirdiğini söyledi.

Gönül, ''TUSAŞ, son yıllarda giderek artan oranda üstlendiği tasarım projeleriyle bugün dünya havacılık sanayinin önde gelen oyuncularından biri olma seviyesine ulaşmıştır'' dedi.

''TUSAŞ, geldiği aşama sayesinde Airbus uçaklarının önemli gövde parçalarının tasarımında görev almaya hak kazandı'' diyen Gönül, bunun Türk havacılık sanayi adına önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri için yürütülen projelerin tamamında Türk sanayisinin etkin bir şekilde görev alması ve kabiliyetlerini geliştirmesinin öncelikli hedef olduğunu belirten Gönül, ''Gerçekleştirilen kapsamlı sanayi katılımı ve ofset uygulamaları çerçevesinde Türk firmaları, uluslararası savunma ve havacılık sanayinin etkin oyuncuları olmaları yönünde büyük aşama kaydetmişlerdir'' diye konuştu.

Çok sayıda firmanın havacılık sanayi için üretim ve ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Gönül, bugün imzalanan projenin gündeme gelmesinde de en büyük etkenin Savunma Sanayi Müsteşarlığı öncülüğünde hayata geçirilen A400M askeri nakliye uçağı projesinde TUSAŞ'ın rol üstlenmesi olduğunu anlattı. Gönül, ''Uluslararası rekabet şartları altında kazanılan bu iş paketi havacılık sanayinin ulaştığı gurur verici aşamayı gözler önüne sermektedir'' dedi.

-TUSAŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI-

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Korgeneral Atalay Efeer ise TUSAŞ'ın üretiminde yer alacağı Airbus A350 XWB'nin 350 yolcu kapasiteli yeni nesil ticari yolcu uçağı olduğunu ifade ederek, uçağın ilk uçuşunun 2012 yılı olarak planlandığını söyledi.

TUSAŞ'ın, Airbus tarafından geliştirilen uçağın kanatçık tasarımı ve üretimi için Kasım 2007'de açılan ihaleye, ''risk paylaşımcı ortak adayı'' olarak katıldığını anımsatan Efeer, Kasım 2008 tarihinde kazanan firmanın TUSAŞ olduğunun kendilerine resmen bildirildiğini söyledi. Efeer, ''Bu ortaklık sayesinde TUSAŞ, A400M programı ile sağlam temellerini atmış olduğu 'Airbus ile Entegre Çalışma Sistemi'nde önemli bir adım daha gerçekleştirmiş olacak. Ticari bir yolcu uçağı için yaşamsal önemi olan komponentleri tasarlayıp üretecek ve dünyanın en büyük havacılık tasarım merkezlerinden biri olma yolculuğuna kararlı bir şekilde devam edecektir'' diye konuştu.

Kasım 2008 itibariyle siparişlerinin 460 adet olduğunu ve toplamda 2 binden fazla satmasının beklendiğini ifade eden Efeer, aylık ortalama 12 uçaklık üretim hızına sahip olan projede yer alınarak en az 500 milyon ABD doları satış sağlanacağını söyledi.

Efeer, ''TUSAŞ ve Türkiye, en son kompozit havacılık teknolojisinin geliştiricilerinden biri olacak. Teknoloji transfer etmekten ziyade, teknoloji üreticisi olabilecektir'' dedi.

Efeer, TUSAŞ'ın bu ortaklığı sadece kanatçık iş paketiyle sürdürmeyi yeterli görmediğini, bunun yanında diğer iş paketlerini de alabilmek için gerekli girişimleri sürdürdüğünü ifade etti.

Havacılık sanayi gibi teknoloji yoğun endüstrilerde ülkelerin uçak alımlarıyla endüstri iş payı arasında önemli bir bağ bulunduğuna işaret eden Efeer, ''Bu nedenle, Türk Hava Yollarının uçak alımlarında bu model ile TAİ'ye getirilecek iş payları ülkemize önemli bir ekonomik girdi sağlarken adı geçen havacılık şirketine de maliyet etkin ve rekabetçi bir avantaj sağlayacaktır'' diye konuştu.

ALMANYA'NIN AVRUPA İŞLERİNDEN SORUMLU DEVLET BAKANI GLOSER: BUGÜNKÜ İMZA TÖRENİYLE TÜRKİYE, AVRUPA BİRLİĞİ İLE ENTEGRASYONA DAHA ÇOK YAKLAŞMIŞTIR

Fransa'nın Ulaştırmadan Sorumlu Devlet Bakanı Dominique Bussereaf, ''TUSAŞ ile yapılan bu anlaşma benim gözümde Türkiye ve Avrupa'nın endüstriyel konuda gerçekleştirebilecekleri ortaklık ve ittifakın bir simgesidir'' dedi.

Bakan Bussereaf, TUSAŞ ile Airbus arasında imzalanan A350XWB yeni nesil uçağının kanatçık iş paketi dolayısıyla TUSAŞ Akıncı Tesislerinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, TUSAŞ ile Avrupa Uzay Havacılık ve Savunma Ajansı (EADS) ve Airbus grupları arasında bu anlaşmayla havacılık alanında olağanüstü bir adım atıldığını ifade etti.

EADS, Airbus ve TUSAŞ arasındaki ortaklığın yıllar içinde güçlendiğini belirten Fransız Bakan, COUGAR helikopterlerinin üretimiyle başlayan ilişkinin daha sonra Airbus'ın A320 ve A280 ile geleceğin askeri nakliye uçağı A400M uçaklarındaki işbirliğiyle aşama kaydettiğini söyledi.

TUSAŞ'ın A400M uçağının geliştirilmesi konusunda çok başarılı bir performans sergilediğini belirten Bussereaf, bugün imzalanan anlaşmayla da TUSAŞ'ın Airbus ailesine tam olarak katıldığını vurguladı.

Fransız Bakan, ''A350XWB model uçağın yeni serilerinin geliştirilmesi konusundaki endüstriyel kanadın ötesinde TUSAŞ bundan bölge Airbus'ın ticari kanadında da yer alacaktır'' dedi.

Bakan Bussereaf, bugün kutlanan bu anlaşmanın iki ülke arasındaki stratejik işbirliği açısından çok önemli olduğunu belirterek, ''Fransa'nın Türkiye ile kurmayı arzu ettiği çok şekilli ortaklıklar politikasına tam bir uyum sağladığını vurgulamak isterim. Aynı zamanda Avrupa Birliğinin git gide daha fazla dile getirilen Türkiye ile Avrupa'nın birbirlerine yakınlaşma arzusu içinde de yer alıyor'' şeklinde konuştu.

-ALMANYA DEVLET BAKANI-

Almanya'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Günter Gloser de yaptığı konuşmada, Avrupa ile Türkiye arasında bugün atılan adımın Türk teknolojisine duyulan güveni gösterdiğini ifade etti.

Bu anlaşmayla TUSAŞ'ın stratejik bir ortak haline geldiğini belirten Gloser, bundan böyle havacılık ve uzay sanayi alanında ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini belirtti.

Gloser, Türkiye'nin otomotiv sanayinde önemli bir ilerleme sağladığını, otomotiv sanayine performans, yenilikçilik ve güven kazandırdığını söyledi.

Dünyadaki finansal krizin sonuçlarının daha uzun süre etkili olacağını vurgulayan Gloser, bu nedenle böyle bir dönemde ülkeler arasındaki işbirliğinin önem kazandığını kaydetti.

Gloser, ''Bugünkü imza töreniyle Türkiye, Avrupa Birliği ile entegrasyona daha çok yaklaşmıştır'' diye konuştu.

-AIRBUS BAŞKANI-

AİRBUS Başkanı Tom Anders da konuşmasında, A400M ve Airbus'ın diğer sivil uçaklarıyla başlayan işbirliğinin bugün ortak üretim aşamasına geldiğini bildirdi.

TUSAŞ'ın Airbus'ın tam ortağı haline geldiğinin altını çizen Anders, 500 milyon dolarlık bu projede TUSAŞ'ın ticari alanda da ortak olacağını söyledi.

A350XWB uçağında şimdiye kadar 500 sipariş aldıklarını ifade eden Anders, ''en iyi teknolojiye sahip uçak'' olarak tanımlanan bu uçağın, 2012'de uçmaya başlayacağını belirtti.

-EADS BAŞKANI-

EADS Başkanı Louis Gallois de yaptığı konuşmada, ''tarihi bir olay olarak'' nitelendirdiği bugünkü imza töreninin Türkiye ile stratejik işbirliğinde önemli bir adımı oluşturduğunu kaydetti.

Bugün TUSAŞ ile başlayacak olan kanatçık iş paketinin önümüzdeki 10 yıllar boyunca devam edeceğinin altını çizen Gallois, ''Biz Türkiye ile ortaklığımızı daha ileri aşamalara taşımaya hazırız'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin teknolojik gelişmesinden çok etkilendiklerini belirten Gollois, Türkiye ile bundan sonra havacılık ve uzay alanında hem sivil hem de askeri alanlarda da işbirliği yapmak istediklerini vurguladı.

Gollois daha sonra bugünkü imza törenine atıfta bulunarak Casablanca filmindeki ''bu güzel bir ilişkinin başlangıcı'' ifadesini kullandı.

TUSAŞ ile Airbus yetkilileri arasında ''risk paylaşımı'' çerçevesinde imzalanan A350XWB anlaşması TUSAŞ'ın kendi teknolojik tasarımıyla katkıda bulunduğu ilk büyük sivil proje olması açısından önem taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*