Türk heyeti Maliki ile görüştü

Türk heyeti Maliki ile görüştü.14957
  • Giriş : 01.05.2008 / 17:09:00

Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Türk heyeti, Bağdat'ta bulunan yeşil bölgede Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edinilen bilgiye göre, Irak Başbakanı Maliki, görüşmede bu yılın Irak için yeniden inşa ve imar yılı olacağını ve Irak'ın dünya ülkeleriyle, özellikle de Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istediğini ve bunun için çalıştığını belirtti.

Görüşmede Maliki, "Türkiye ile ilişkilerimizi güçlendirmeye, bütün alanlarda işbirliğini geliştirmeye çalışıyoruz. Güvenlik güçlerimizin kanun dışına çıkmış çetelere ve örgütlere karşı yürütmüş olduğu operasyonlar sonucu güvenlik alanında ciddi bir iyileşme oldu. Bu da sanayi, ticari, eğitim ve hizmet alanlarında projeleri hayata geçirmek için olumlu bir hava yarattı" ifadelerini kullandı.

Maliki ayrıca, Türk şirketlerinin bu projelerde pay ve rol almasını istediklerini belirterek, "Türk hükümetinin, Irak hükümetine kanunu uygulamada ve devletin otoritesini güçlendirmek için vermiş olduğu destekten memnun olduklarını" kaydetti.

Maliki'nin, Türk hükümetinin, Irak'la ilişkilerin güçlendirilmesi için verdiği direktiflerden, Irak'taki siyasi süreç ve oluşum, kanunun tatbik edilmesi ve devletin otoritesini güçlü kılmak için Irak hükümetinin uygulamış olduğu güvenlik planlarına vermiş olduğu destekten de memnun olduklarını ifade ettiği öğrenildi.

Bu arada Prof. Dr. Davutoğlu'nun da görüşmede, Türkiye'nin Irak hükümetine, teröre karşı verdiği mücadelede ve Irak'ın inşa ve imarında projelerin hayata geçirilmesinde vermiş olduğu desteği yinelediği öğrenildi.

Öte yandan Prof. Dr. Davutoğlu, Irak Başbakanı Maliki'ye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ileterek, Erdoğan'ın önümüzdeki dönemde Irak'a ziyarette bulunma arzusunu iletti.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious