'Türk hukukçular da İngiltere'de savcı ve hakim olabilsin'

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Türk-İngiliz Hukukçular Birliği Başkanı Emma Edhem, İngiltere'de Türklerin hakim ve savcı olma yolunu açmak için çalıştıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk hukukçular arasında hakim olmadığını ve bu konuda Türk hukukçuları desteklemek istediklerini belirten Hukukçular Birliği Başkanı Emma Edhem, "Aramızdan mutlaka hakimler çıkarmalıyız" dedi. Hakim ve savcıları seçen bir komitenin de yer aldığı oturumda, Türk hukukçulara İngiltere'de hakim ve savcı olmanın prosedürleri anlatıldı. Hakim ve Savcı Atama Komisyonu'ndan Yargıç Frances Margaret Kirkham, Rekabet Kurulu'ndan David Whittaker, Avukat Georgina Kent, Hukuk Müşaviri Nina Tempia da toplantıya katılarak hakim ve savcı olmak isteyen Türk avukatlara bu mesleğe ait bilgiler verdiler.

Oturuma katılan İngiliz hukukçular, Türk meslektaşlarını da aralarında görmek istediklerini söylediler. İngiltere'de hakim olmanın mesleki açıdan kariyerin en son noktası olduğunu belirten İngiliz hukukçular, Londra'da yüzlerde hakim ve savcı olduğunu ve avukatlar arasında büyük bir rekabetin yaşandığını belirtti.

Londra'da Magistrate hakimleri dışında 500 hakim var. Magistrate hakimleri açısından farklı bir durum sözkonusu. Tek başlarına davaya girip karar verebilen hukuk eğitimi almış Magistrate hakimleri için 7 yıl avukatlık yapma şartı aranırken, başka mesleklerden olan ve gönüllü olarak hakimlik yapan, davalara üç kişilik heyet halinde katılıp hukuki konularda bir hukukçu danışmandan görüş alan Magistrates hakimleri için böyle bir şart yoktur.

Tüm İngiltere'de 8500 savcı var ve 1 milyon 300 bin Magistrates' Court'larda 120 bin de Crown Court'larda olmak üzere toplam 1 milyon 420 bin dava ile ilgileniyor. Tüm savcılar "barrister" ve "solicitor" olmak zorunda ve aynı eğitimi görüyorlar. Avukatlar savcı olmak için müracaat ediyor ve mülakatta başarılı olanlar staj yapıyor. Çok az sayıda da deneyimsiz avukat alınıyor ve bunlara çok uzun staj yaptırılıyor. Mesleğe talep çok fazla. Listede bekleyen çok sayıda kişi var. Hem avukatlık hem savcılık yapılamıyor. Savcılar başka bir işle de uğraşamıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious