Türk insanı için uçakla yolculuk yapmak artık lüks değil

Türk insanı için uçakla yolculuk yapmak artık lüks değil.6071
  • Giriş : 08.03.2008 / 10:32:00

2003 yılında uçakla seyahat eden insan sayısının 8.5 milyon iken 2007'de 32 milyona çıktığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Yıldırım, "Türk insanı uçuyor. Uçmak artık imtiyaz değil" dedi.Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım , Türk insanının uçmayı sevdiğini söyledi. Yıldırım, sivil havacılığa yönelik 2003 yılında başlattıkları serbestleşme politikasının son etabının iller arası çapraz uçuşlar olduğunu kaydeden Bakan Yıldırım, şöyle devam etti: ''Bu yıl içinde bunda da ciddi gelişmeler olacağını göreceksiniz. 2003 yılında yurtiçinde havayolu ile seyahat eden insan sayısı 8,5 milyon iken 2007 sonu itibariyle 32 milyona yükseldi. Türk insanı artık uçuyor. Uçakla yolculuk imtiyaz olmaktan ihtiyaca dönüştü. Havayolları halkın yolu haline geldi."

BİLET FİYATLARI ARTMAYACAK

Yıldırım, göreve geldiklerinde yurtiçinde ve yurtdışında havayoluyla uçan insan sayısı 32 milyon iken 2007 sonunda 70 milyona ulaştığına dikkati çekerek, yıllık yüzde 20-30 artışın devam edeceğini vurguladı. Bakan Yıldırım, artık uçak bileti fiyatlarında artış olamayacağını da belirtti. Bir soru üzerine Yıldırım, ILS cihazının uçuş güvenliği için zorunlu olmadığını kaydetti. ABD'de 3 bin 500 havaalanından 2 bin 400'ünde, Yunanistan'da 25 havaalanında ILS cihazı bulunmadığını vurgulayan Yıldırım, "Türkiye'de 23 havaalanında ILS cihaz yok. Olmamasının sebebi, ne parasızlık ne ihmal ne de idarenin bir gecikmesidir. ILS olmayınca uçuş olmaz mı, pekala olur" diye konuştu.

HAVA TAKSİLERİ BU YIL GELİYOR

Çapraz uçuşların hangi iller arasında başlayacağının sorulması üzerine Bakan Yıldırım, çalışmanın yıl içerisinde ortaya çıkacağını ifade etti. Binali Yıldırım, şunları kaydetti: "Daha doğrusu bunları hep özel sektöre yaptırtıyoruz. Bizim devlet olarak uçak şirketi kurup bunları yapmamız mevzu bahis değil. Bu yıl içerisinde daha küçük gövdeli uçaklarla daha kısa mesafede 'hava taksi' diyebileceğimiz nitelikte uçaklarda devreye girebilecek."

BAKAN YILDIRIM'DAN KOMPLO İDDİASI

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin gemi inşasında 23'ncü sıradan 5. sıraya kadar yükseldiğini söyledi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Kahramanmaraş'ta yapılan Genel İdare Kurul Toplantısı'na katılan Yıldırım, gemi inşanın bir anda gündeme gelmesinin tesadüf olmadığını düşündüğünü kaydetti. “Bu gelişme birilerini rahatsız etmiş olabilir" açıklamasını yapan Yıldırım, tedbirlerin alınmasının mutlakiyetine işaret etti ve "Biz tedbirler alınmasın demiyoruz. Bu bizim idari sorumluluğumuz. Ama kazalar olmasın diye tersaneler kapatılamaz" dedi.

Toplantıda konuşan MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat da ulaştırma ve karayolları konularında sorunlar ve çözüm önerileri şeklinde 2 ayrı rapor hazırladıklarını bildirdi. Ulaştırma sektörünün artık 1 trilyon dolarlık hacme ulaşan kilit bir sektör olduğunu vurgulayan Bolat, son yıllarda bu alanda büyük ilerlemeler sağlandığını bildirdi. Bolat, "Demiryolu ile OSB'ler arasında iletim sağlanmalı. Demiryolunda 500 tondan az yüklerin taşınmasını engelleyen ‘katar’ uygulaması da birçok işadamımız bu istiap haddini dolduramadığı için sıkıntı yaratıyor" şeklinde konuştu.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious