Türk insani “Kurusiki atiyor”

  • Giriş : 04.11.2005 / 00:00:00

ADANA - Türk sanayicisinin üretip dünyanin birçok ülkesine pazarladigi kurusiki tabanca bu ülkelerin güvenlik sisteminin önemli bir parçasini olusturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin gelisen sektörleri arasinda yer alan silah sanayicileri her yil ürettikleri yaklasik 100 bin kuru siki tabancadan 80 bine yakinini basta ABD olmak üzere gelismis bati ülkelerine satiyor. Üretilen kurusiki tabancanin 20 bine yakini ise iç piyasada satiliyor. Bu satilan tabancalarin da bir kismi bayiler araciligi ile yurtdisina satiliyor. Türkiye Silah Sanayicileri Dernegi (SISIAD) Genel Baskani Cemil Eryürek, dis ülkelere ihraç olan kurusiki tabancaya bu ülkelerde bir parça eklenerek sersemletici ve bayiltici mermi kullanilmasinin saglandigina dikkat çekiyor. Bu sekilde güvenlik amaçli nöbet tutanlar, isyerleri ve eczacilarin suçluyu etkisiz hale getirmek için kurusiki tabanca kullandigina isaret eden Eryürek'e göre, dünyanin gelismis ülkeleri kurusiki tabancaya bir fonksiyon kazandirarak insanlarin silah almasinin önüne geçiliyor. Bu nedenlede yurtdisinda kurusiki tabanca tüketimi oldukca yogun. Eryürek, Türk firmalarinin yurtdisi pazarina çalistigini belirterek, bunu su cümlelerle ifade etti: "Türkiye'nin enbüyük kurusiki üreticisi firmalarindan sadece birisi 2006 için ABD'den 50 bin siparis almayi basardi. Sektördeki 10 büyük firmanin 2005 yili cirosu 5 milyon dolari geçmesi bekleniyor."

Eryürek'in verdigi bilgiye göre, yurt içinde bu silahi özellikle esleri kent disinda çalisan, yurtdisina sik sik seyehata çikanlar ve esleri sürekli gece çalisan bayanlar satin aliyor. Köylerde yasayan insanlar hayvan hirsizlklarini engellemek amaciyla satin alirken gençler de maçlardan sonra tuttuklari takimin galip gelmesi halinde hava atmak ve meskun mahallede sevinç gösterisi için yasak olmasina ragmen kullanmak için satin aliyor.

Eryürek, kurusiki tabancanin iç piyasada tüketiliyor gibi gözüken miktarinin bile büyük bir kismini bayiler eliyle yurtdisina satildigina dikkat çekerek sunlari söyledi: "Türkiye'de 18 yasini doldurmus herkes satin alabilir. Ancak saton alan kisinin nüfus cüzdaninin fotokopisi alinarak satislarla ilgili bayiler Emniyet Müdürlügüne beyanname veriyor. 25-40 YTL'ye satilan kuru sikilarin yurt disi ihracati yüz güldürüyor. Üretici firmalarin ihracatinin yanisira iç piyasaya sürelen tabancaninda bir kismi bayiler tarafindan ihraç oluyor. Bu kayitlara iç piyasaya satiliyor gibi gözüksede gerçekte yurtdisina ihracatimiz 90 bine ulasiyor. Türkiye'nin yurtdisi pazari önümüzdeki yillarda dahada artmasi bekleniyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious