Türk-İş, açlık ve yoksulluk sınırını hesapladı

Türk-İş, açlık ve yoksulluk sınırını hesapladı.11844
  • Giriş : 28.01.2008 / 16:37:00

Türk-İş'in yaptığı hesaplamaya göre, bu ay dört kişilik ailenin açlık sınırı 694, yoksulluk sınırı 2 bin 261 YTL.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konfederasyon tarafından yapılan açıklamaya göre, bir önceki ay 688 YTL 5 YKr olan 4 kişilik ailenin açlık sınırı, ocak ayında 694 YTL 1 YKr'a yükseldi.

Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 0.87 arttı.

Verilere göre, 4 kişilik ailenin gıda harcamalarının yanı sıra kira, ulaşım, giyim, eğitim, kültür gibi temel ihtiyaçları için harcaması gereken asgari tutarı gösteren yoksulluk sınırında da artış görüldü. Aralık 2007'de 2 bin 241 YTL 22 YKr olan yoksulluk sınırı, Ocak 2008'de 2 bin 260 YTL 63 YKr'ye çıktı.

Araştırmada, gıda harcaması tutarının son 12 ay itibariyle yüzde 12.31 olduğu belirtilirken, geçen yılın aynı döneminde bu oranın yüzde 12.73 düzeyinde gerçekleştiği kaydedildi.

Gıda harcamasındaki yıllık ortalama artışın ise yüzde 11.49 oranında olduğu ve bu oranın geçen yılın aynı dönemine göre daha yüksek olduğu ifade edildi.

Araştırmaya göre, meyve-sebze grubunun ortalama fiyatı geçen aya göre yükseldi. Ortalama meyve kilogram fiyatı 1 YTL 86 YKr, ortalama sebze kilogram fiyatı 2 YTL olarak hesaplanırken, bu ay gıda harcama tutarında gerçekleşen yükselmenin büyük ölçüde sebze-meyve fiyatında görülen artıştan kaynaklandığına dikkat çekildi.

Araştırmada, bakliyat ürünlerinin fiyatında KDV indiriminden kaynaklanan düşük düzeyli gerileme olduğu, pirinç, un, bulgur fiyatında da düşük düzeyli gerileme görüldüğü ancak bu durumun harcama tutarında sınırlı etkisi olduğu kaydedildi.

Temel hizmetlere yapılan zamlar

Türk-İş'in açıklamasında şu değerlendirmelere yer verildi:

"Çalışanlar bir önceki yıla göre bugün, 76 YTL mutfak harcaması için 248 YTL gıda ile birlikte diğer zorunlu harcamaları için aile bütçesinden daha fazla harcama yapmak durumunda kalmaktadır.

Oysa toplumun önemli bir bölümünü oluşturan ücretli çalışan, emekli, esnaf ve çiftçinin gelirleri 'insan onurunun gerektirdiği' harcama düzeyini karşılamaktan uzaktır.

Çalışanların elde ettiği gelir ile yapmak durumunda oldukları gider arasındaki fark giderek açılmaktadır. Toplumun önemli bir kesimini oluşturan ücretli çalışanların ve emeklilerin gelirleri, insan onurunun gerektirdiği yaşama düzeyi için gereken harcama tutarındaki değişim yerine hedeflenen enflasyon temel alınarak belirlendiğinden, yoksullaşma yavaş yavaş yaşama koşullarını olumsuz etkilemektedir.

Özellikle elektrik, doğalgaz, ulaşım gibi temel hizmetlere yapılan yüksek oranlı zamlar aile bütçesini olumsuz etkilemiştir. Bir anlamda ücret-maaşlara yapılan artış, yapılan zamlarla fazlasıyla alınmıştır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious