Türk iş adamları Romanya'da kurban kesti

Türk iş adamları Romanya'da kurban kesti.15305
  • Giriş : 22.12.2007 / 09:07:00

Kurban Bayramı, Romanya'nın 63 köy ve kasabasında yerleşik Türk ve Tatar soydaşlar arasında coşku içinde yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Romanya'daki Türk işadamlarınca kurulan Tuna Vakfı, geleneğe dönüştürdüğü bir organizasyonla, Dobruca bölgesindeki soydaşların bayram sevincine ortak oldu. Bölgedeki soydaş köylerine dağılan vakıf gönüllüleri hayırseverlerin bağışladığı kurban etlerini bir yandan köylülere dağıtırken, bir yandan da köy ahalisi ile kucaklaşarak bayramlaştı. Dobruca'daki bu kaynaşmaya İstanbul'dan gelen işadamı konuklar da ortak oldu. Eksi 5 derece soğuğa aldırmayan gönüllüler, kurban etlerinden oluşan yardım paketlerini ev ev dolaşarak dağıttı.

Kurban bayramıyla gelen kaynaşmanın en canlı örneklerinden biri "Romanya'nın küçük İstanbul'u" olarak anılan Başpınar köyünde yaşandı. Tamamı Türk nüfustan oluşan 138 haneli Başpınar köyü, Bükreş'ten gelen Tuna Vakfı gönüllüleri ile İstanbul'dan gelen konukları bağrına bastı. Konuklarını davul zurna eşliğinde karşılayan köyde tam bir bayram havası yaşanırken, misafirlerden çikolata ve bayram harçlıklarını alan çocukların sevinçleri yüzlerinden okundu. Geçen yıllardan farklı olarak soydaş köylerinde bayram havasını beraber tatmak için yerinde kesim yapmayı tercih eden Tuna Vakfı, köylülerin de katılımıyla kurban kesimlerini gerçekleştirdi. Elbirliği yapan köylüler kurbanı kısa sürede hazır hale getirirken, köyün camisinde konuklarına kavurma ikram etti. Kesilen etlerin paketlenmesinin ardından hana hane dolaşarak yardımları dağıtan hayırsever işadamları her evden dualarla uğurlandı.

Kurban kesimi ve dağıtımı sırasında davul zurna ekibinin nağmeleri ise soğuk havada yürekleri ısıttı. Osmanlı adetlerinin hala yaşatıldığını belirten köylüler yardımsever konuklara, "Küçüklerimiz bayramlarda şarkı türkü söyleyerek şeker toplar. Siz ise davul zurna eşliğinde insanlara et dağıtıyorsunuz." sözleriyle iltifatta bulundu.

Köyün ileri gelenlerinden Mahmut Hasan, anavatandan kendilerini unutmayıp gelenlere minnetlerini, "Dedelerimizden duyduğumuz kadarıyla burada bir zamanlar Osmanlı vardı. Bir süre ayrılıktan sonra yollarımız yine açıldı, anavatandan insanımızla kucaklaştık. Her yıl olduğu gibi gelip kurban kestiler, köylümüze dağıttılar." sözleriyle dile getirdi.

Organizasyonu, "Hiç bu kadar neşeli geçeceğini ummuyordum. Bizim için çok değişik bir ortam oldu." şeklinde yorumlayan İstanbullu misafirlerden Nuri Çalışkan ise, "Kendimi hiç yurt dışında gibi hissetmedim. Köylülerin sıcaklığı dondurucu soğuğu unutturdu." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious