Türk-İş: Borç alan emir alır

Türk-İş: Borç alan emir alır.8826
  • Giriş : 12.05.2008 / 13:18:00

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, ''Borç alan, emir alır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mustafa Kumlu, Türk-İş Kayseri 5. Bölge Temsilciliğinin açılış töreni için geldiği Kayseri'de, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ekonomide bazı sıkıntıların yaşandığını ifade eden Kumlu, şunları söyledi:

''Borç alan emir alır. Bu atasözü Kayseri'de yaygın olarak kullanılır. Ben de Kayseriliyim. Borç alan emir alır. IMF ve Dünya Bankası nazlanarak biraz kredi veriyor, ama karşılığında size müdahale ediyorlar. Ekonominin çok iyi gittiğini söylemek mümkün değil. Ülkenin birinci önceliği, işsizlik ve kayıt dışılığın kayıt altına alınması. Bunlar, 1 Mayıs tartışmalarından daha öncelikli olmalı. Türk-İş bu konuda çok ciddi çalışmalar yapmakta.''

-İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ SEMİNERİ

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Uygulama Oteli'nde düzenlenen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Semineri'nde yaptığı konuşmada da iş sağlığı ve güvenliğinin, çalışma hayatının en temel konularından birisi olduğunu ifade etti.
Kumlu, çevre ve iş sağlığı ve güvenliği konusuna gereken önem verilmediğinde, bu alandaki sorunların kendini çevre kirliliği, hastalık, üretim kaybı, iş kazaları, meslek hastalıkları, sakat kalmalar ve ölümler şeklinde göstereceğini belirterek, şöyle devam etti:

''Son aylarda Davutpaşa'da ve Tuzla tersanelerinde gerçekleşen kazalar, durumun trajikliğini ve önemini göstermektedir. Tuzla tersanelerinde ana iş, İş Kanunu'na aykırı bir şekilde büyük oranlarda taşeron firmalara kaydırılmıştır. Bu durum iş sağlığı ve güvenliği ile diğer yükümlülüklerden kaçınılması anlamına gelmektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious