TÜRK-İŞ: Demokrasimiz adına kaygı duymaktayız

TÜRK-İŞ: Demokrasimiz adına kaygı duymaktayız.12679
  • Giriş : 16.03.2008 / 06:32:00
  • Güncelleme : 16.03.2008 / 01:00:55

Türk-İş, AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, ''Türk-İş, AK Parti için açılan kapatma davasından, demokrasimiz adına kaygı duymaktadır'' denildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk-İş Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, AK Parti hakkında açılan kapatma davasının, demokrasinin sınırları açısından son derece düşündürücü olduğu ifade edildi.

Parti kapatmaları ve siyaset yasaklarıyla bir yere varılamadığı, aksine bu tür uygulamaların baskı altına alınmak istenen siyasi görüşleri daha da büyüttüğü ifade edilen açıklamada, ''Türk-İş, 21. yüzyıl Türkiyesinde daha çok demokrasi yerine demokrasiyi daha da geriye götürecek bu tür yaklaşımların yakışmadığını düşünmekte, AK Parti için açılan kapatma davasından demokrasimiz adına kaygı duymaktadır'' denildi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, yaptığı yazılı açıklamada, demokrasinin kesintisiz olarak yaşatılması ve Türkiye'de tüm demokratik hakların hakim kılınmasının en büyük arzuları olduğunu kaydetti.

AK Parti'nin kapatılması hakkındaki davayı üzüntüyle karşıladıklarını belirten Akyıldız, ''Temennimiz, hukuk devleti ilkesinden sapmadan, demokrasi kuralları ihlal edilmeden, bu sürecin bir an önce adil bir şekilde sonuçlanmasıdır'' dedi.

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türk demokrasisinin önemli bir kırılmadan geçtiğini ifade ederek, ''Çağdaş dünyanın gözleri önünde cumhuriyetimizin demokratikleşme yolunda 84 yıllık kazanımlarını bir anda yok edecek bir antidemokratik tavır ve yargıyı daha da tartışılır hale getiren bir girişimle karşı karşıyayız'' dedi.

AK Parti hakkında kapatılma davası açılmasını, özgürleşme, örgütlenme ve insan hakları atılımlarının önünü tıkayan bir girişim olarak gördüklerini belirten Arslan, bu girişimin, ''demokrasiyle yargıyı karşı karşıya getiren, demokrasimizin ve yargımızın ulaştığı çağdaş normlarla çelişen, onları yok sayan bir girişim olduğunu'' ifade etti.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da AK Parti hakkındaki kapatılma davasını, ''Türkiye adına büyük bir talihsizlik'' olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious