Türk-İş: Greve gideriz

Türk-İş: Greve gideriz.12679
  • Giriş : 20.07.2008 / 09:34:00

Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in dün VATAN’da yer alan kıdem tazminatını kaldıracaklarına dair sözlerine Türk-İş’ten sert tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, “Kıdem tazminatı konusu, yıllardır bazı işverenler tarafından dile getirilmekte, hükümetler nezdinde baskı oluşturularak, kıdem tazminatı tamamen ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Bu girişimler sonucunda, hükümetin yasalaştırdığı son istihdam paketine bu konuda bir düzenleme konmuştur. Ancak paket yasalaşmadan hemen önce, Başbakan’ın talimatıyla, bu düzenleme yasa tasarısından çıkarılmıştır. Kaldı ki, Başbakanın, kıdem tazminatı hakkına dokunulmayacağına ilişkin sayısız açıklamaları da vardır” dedi. Atalay, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in, kıdem tazminatının kaldırma önerisi ve ardından da Çalışma Bakanı Çelik’in bunu doğrulayan ve çalışma yapıldığını belirten sözlerinin, işçi kesiminde büyük bir şaşkınlık yarattığını vurguladı.

Kıdem tazminatı hakkı ile ilgili bir düzenleme yapılması halinde Türk-İş için grev yolunun açılacağını belirten Atalay, “Dünyanın hiçbir yerinde kıdem yok” diyen Şimşek’e ise, “Dünyanın neresinde böyle bir çalışma hayatı var, sendikal düzen var. Dünyanın hangi gelişmiş ülkesinde her hafta bir işçi hem de aynı işyerinde iş kazasından ölmektedir” diye sordu.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*