Türk-İş için grev sebebi

Türk-İş için grev sebebi.10997
  • Giriş : 14.12.2007 / 14:32:00

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, ilk basın toplantısını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Türk-İş'in 55 yıllık misyonuna uygun olarak yoluna devam edeceğini bildirdi. Kumlu, göreve yeni seçilen yönetim kurulu üyeleri ile Swiss Otel'de kahvaltılı toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kumlu, ''Türk-İş, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da 55 yıllık misyonuna uygun olarak yoluna devam edecek'' dedi.

Kumlu, çalışma hayatında çözülmesi gereken önemli sorunlar olduğunu belirterek, yetkili organlarında yapacakları değerlendirmenin ardından yollarına devam edeceklerini söyledi.

Kıdem tazminatına dokunulmasını kabul edemeyeceklerini dile getiren Kumlu, böyle bir durumun genel grev çağrısını gündeme getireceğini vurguladı. Kıdem tazminatı konusunda işveren tarafının da net bir görüşü olmadığına işaret eden Kumlu, ''Bu konuyu zaman içinde işçi, işveren ve hükümet temsilcileri olarak değerlendiririz. Ama kıdem tazminatına dokunmanın genel grev çağrısı olduğunun altını çiziyoruz'' diye konuştu.

Sosyal Güvenlik Reformu'nun sosyal taraflarla görüşmeler sürerken TBMM'ye gönderilmesinin yanlış olduğunu belirten Kumlu, konfederasyonun konuyla ilgili görüşlerini partilerin grup başkanvekillerine gönderdiklerini, önerilerinin kabul edilip edilmemesini dikkate alarak bayramdan sonra yetkili organlarında bir değerlendirme yapacaklarını kaydetti.

''Hükümet sosyal tarafların söylediklerini dikkate alacağını söylüyor. Hükümetin samimi olup olmadığını yasa tasarısının gerçekleşmesi halinde göreceğiz'' diyen Kumlu, sosyal tarafların da bu konuda bir ittifak oluşturması gerektiğini, bu konuda 3 konfederasyonun uzmanlarının bir çalışma yaptıklarını bildirdi.

''AKP'nin arka bahçesi'', ''AKP destekli Türk-İş'', ''AKP desteğiyle bir kale daha fethedildi'' şeklindeki değerlendirmelere üzüldüğünü söyleyen Kumlu, ''3 arkadaş geçen yönetimde birlikteydik Türk-İş AKP'nin arka bahçesi olmadı. Şimdi aramıza 2 yeni arkadaşımız katıldı bundan sonra mı Türk-İş arka bahçe olacak?'' diye sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious