Türk-İş ve Hak-İş huzursuzuz dedi

Türk-İş ve Hak-İş huzursuzuz dedi.12445
  • Giriş : 15.12.2007 / 16:01:00

Kumlu, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) 23. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, anayasal ve yasal kuralların, demokrasinin askıya alındığı bir dönemin ürünü olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu yasaların işçi hak ve özgürlükleriyle ilgili düzenlemelerinin çoğunun ''ILO'nun evrensel normlarına aykırı yönlerinin ortadan kaldırılması ve onaylanan uluslararası sözleşmelerin iç hukuka yansıtılmasını'' isteyen Kumlu, sosyal devleti ortadan kaldırmaya dönük uygulamaların da onarılması güç yaralar açacağını söyledi.

Türkiye'nin önceliklerine dayalı bir büyümenin sağlanması gerektiğini anlatan Kumlu, büyümenin istihdam yarattığı ölçüde anlam kazanacağını kaydetti. Kumlu, Türkiye'nin ekonomik alanda yaşadığı sıkıntıların aşılabilmesi için yatırım ortamının iyileştirilmesi, eğitim düzeyinin artırılması, mesleki eğitime önem verilmesi, istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması, kayıt dışılığın önlenmesi ve örgütlü toplumun önünün açılması gerektiğini ifade etti.

Sosyal güvenlikle ilgili düzenlemelerin ''sosyal devlet anlayışını ciddi biçimde yaraladığını ve bir çok olumsuzluk barındırdığı'' görüşünü dile getiren Kumlu, ''Türk-İş topluluğu, sosyal güvenlikle ilgili yasa tasarısından huzursuzdur. Tasarının mevcut haliyle yasalaşmasının sorunlara neden olacağını düşünmektedir'' diye konuştu.

İşçi kesimi olarak, Türkiye'nin sadece tüketen değil, üreten ve ürettiğini tüm dünyaya satan bir ülke olmasını amaçladıklarını dile getiren Mustafa Kumlu, bu arada çalışanların da temel hak ve özgürlüklerden yararlanması ve insan onuruna yaraşır şekilde hayatlarını devam ettirmelerinin olanaklarının yaratılması gerektiğini kaydetti.

-HAK-İŞ GENEL BAŞKANI USLU-

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da Türkiye'nin ''çok ciddi sorun stokları'' bulunduğu görüşünü savunarak, bunların ''karamsar bir tablo yarattığını'' söyledi.

''Düne ait sorunları düne ait slogan ve anlayışlarla çözmenin imkanı kalmadığını'' dile getiren Uslu, artık yöntem değişikliğine ihtiyaç bulunduğunu kaydetti. ''Köhnemiş düşüncelerle geleceği kurgulamanın mümkün olmadığına'' değinen Salim Uslu, endüstriyel ilişkilerde gelenekselleşmiş, birbirine kapıları kapatan, slogancı anlayışın yerine yeni bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu, bunu da epeyce başardıklarını söyledi. Uslu, AB-Türkiye ilişkilerinin sadece siyasi ilişkilerle sınırlandırılmaması gerektiğini belirterek, bu konuda lobicilik faaliyeti üstlenmeye de hazır olduklarını ifade etti.

Ait oldukları kesimlerin çıkarlarını savunmalarının görevleri olduğunu anlatan Uslu, ancak büyük Türkiye fotoğrafındaki görev ve sorumlulukları da yerine getirmeleri gerektiğini belirtti. Uslu, ''Türkiye'nin sorunlarının çözümsüz, çözümlerinin imkansız olmadığını düşünüyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious