Türk işadamları Ortadoğu'ya böyle açılacak

Türk işadamları Ortadoğu'ya böyle açılacak.10037
  • Giriş : 07.05.2009 / 20:32:00

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak Suriye'nin Avrupa'ya, Türkiye'nin de Arap ülkelerine açılma şansının doğduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mustafa Boydak başkanlığındaki heyet, Suriye'nin Halep ve Şam şehirlerinde incelemelerde bulundu.

İlk olarak Suriye'nin Halep şehrine giden heyet, sabah saatlerinde Halep Başkonsolosu Ali Kemal Aydın'ı ziyaret ederek Suriye hakkında bilgiler aldı. Son zamanlarda Suriye ile Türkiye arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin arttığına dikkat çeken Başkonsolos Aydın, Suriye'nin Türk işadamları için iyi bir pazar olduğunu kaydetti.

KAYSO heyeti daha sonra Halep Sanayi Odası'nı ziyaret etti. İki ülke arasındaki ilişkilerin giderek arttığına değinen Halep Sanayi Odası Başkanı Sabbagh Sharabati, "Son dönemde Türkiye'den her ay ziyaretçilerimiz oluyor. İlişkileri geliştirmek için Oda olarak elimizden geleni yapıyoruz. Serbest gümrük anlaşması ile Türkiye'den ikinci el makinelerin gümrüksüz alınması bizim için bir avantaj oluşturdu. Burada potansiyel var ama deneyim yok. Burada iş yapacak deneyimli Türk işadamlarına yardımcı olmaya her zaman hazırız." dedi.

Serbest gümrük anlaşmasının her iki ülkenin yararına olduğuna dikkat çeken KAYSO Başkanı Mustafa Boydak, bu anlaşma ile Suriye'nin Avrupa'ya açılacağı gibi, Türkiye'nin de Arap ülkelerine açılma şansının olduğunu vurguladı.

Suriye'nin kalkınma hamlesine yardımcı olmak ve dostlukları pekiştirme adına bu gezinin son derece önemli olduğunu kaydeden Boydak, Kayseri sanayisi hakkında Halepli işadamlarına detaylı bilgiler aktardı.

Seyahatin Halep ayağında son olarak Organize Sanayi Bölgesini Ziyaret eden KAYSO heyeti Halep OSB Başkanı Haitham Daw'dan yeni oluşturulan OSB hakkında bilgiler alarak çeşitli sanayi kuruluşlarında temaslarda bulundu.

Daha sonra Suriye'nin başkenti Şam'a geçen heyet, ilk olarak Şam Büyükelçisi Halit Çevik'i makamında ziyaret etti.

Bölge pazarlara açılmak adına Suriye'nin iyi bir pazar olduğuna değinen Büyükelçi Çevik, burada iş yapmak isteyen Türk işadamlarının kendilerine mutlaka güvenilir bir hukuk müşaviri bulmaları tavsiyesinde bulundu.

Türk işadamları olarak tecrübelerini bu bölgede denemek istediklerini ifade eden Mustafa Boydak, Suriye'nin Türk işadamlarına verdiği vizenin süresinin 2 yıla kadar uzatılması konusunda Büyükelçi'den girişimlerde bulunmasını istedi.

Ticari ilişkilerin ön planda olduğu yerlerde siyasi ilişkilerinde geliştiğine dikkat çeken Boydak, "Suriye ile yakın ilişki içerisinde olmak büyük önem arz ediyor. İki ülke arasında serbest ticaret anlaşması yaklaşık iki yıl önce imzalandı. Bölgede güç birliği yapmak adına önemli çalışmalar yapmak zorundayız. Burası Türkiye'nin Arap ülkelerine açılma kapısı olduğu gibi, Kayseri'de Suriye'nin Avrupa'ya açılma yoludur." diye konuştu.

İki ülke arasında tarihten gelen bir bağ olduğunu ve ortak ataların torunları olduklarına dikkat çeken Şam Sanayi Odası Başkanı Zouheir Ghrewati Türk işadamlarını Şam'a yatırım yapmaya davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*