Türk işadamları proje üretmiyor

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB), AR-GE için çeşitli projeler çerçevesinde Türkiye'deki işadamlarından aldığı bedeli geri ödemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya Organize Sanayi (KOS) Bölge Müdürlüğü'nde 'Sanayi Ar-Ge Destekleri' konusunda düzenlenen toplantıda sanayiciler bilgilendirildi. Konferansa Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Ersöz katıldı.

Konya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, sanayicilerin projelerden faydalanması gerektiğini belirterek, "Sanayicinin daha fazla proje hazırlaması ve proje kültürünün gelişmesi için çeşitli çalışmalar yapacağız. Bu kapsamda eğitim seminerleri düzenlemeye devam edeceğiz. Proje nasıl hazırlanır, nasıl başvurulur gibi konularda sanayicilerimize bilgi vereceğiz. Sanayi Odası olarak sürekli yanınızdayız" dedi.

Teknoloji anlamında dünyanın geldiği noktanın ortada olduğunu ifade eden Başkan Büyükhelvacıgil, "Şu anda dünyanın ilk 20 ekonomisi arasındayız. Hedefimiz ilk 10 içerisinde olmaktır. Türkiye ulaşmak istediği noktaya kolay gelmedi. Bunu göz önünde bulundurmalıyız. Konya olarak, otomotiv yan sanayi, makine imalat ve tarım aletleri sanayinde başarılıyız. Üzüldüğümüz nokta araştırma geliştirme anlamında bize sunulan imkanlardan yeterince faydalanamıyoruz. AB'nin AR-GE için çeşitli projeler çerçevesinde bizlerden aldığı bedeli bile geri alamıyoruz. Başka ülkeler faydalanıyor. Önümüzde imkanlar var, faydalanmamız lazım. Önümüzde en yakın 7. Çerçeve Programı var. Bu konuda çalışmalarımıza başlamalıyız. Ülkemizin başarılı projeler geliştirerek, en azından AB'nin AR-GE geliştirme projeleri kapsamında oluşturulan havuza aktardığı parayı mutlaka alması hatta bunun birkaç kat fazlasını alması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Ar-Ge Proje ve Destekleri hakkında ayrıntılı bilgi veren S.Ü. Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Ersöz de, "Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında 2010 yılına kadar Ar-Ge Payının yüzde 2'ye getirilmesi amaçlanmış, böylece AB sınırına yaklaşmış olacağız. SAN-TEZ Projesi, "inovasyon ve Ar-Ge'nin önemini kavramış kendi teknolojisini üreten ve satan, rekabet gücü ve refah seviyesi yüksek bir Türkiye" vizyonuna önemli bir katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Programın hedefi, sanayi-üniversite-kamu işbirliği ile yeni teknolojilere dayalı ürün/üretim yöntemlerine ilişkin çalışmaların projelendirilmesi, akademik çalışmaların katma değer yaratacak ürün/üretim yöntemi olarak sonuçlandırılması, akademik bilginin ticarileştirilmesi, sanayicinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen projelerle Yüksek lisans ve Doktora öğrencisinin desteklenmesini kapsıyor" diye konuştu.

Türkiye için AB Çerçeve Programlarının değerlendirmesini yapan ve Çerçeve Programlarına katılmanın avantajlarının 'AB'yle entegrasyon sürecine katkı, yeni teknolojilere erişim olanağı, KOBİ'ler için dışa açılma fırsatı, doğru teknoloji transferi imkanı, teknolojide yeni standartların oluşum sürecinde yer almak olarak açıklayan Prof. Dr. Ersöz, katılmamanın maliyetinin ise teknolojik gelişmelerin dışında ve gerisinde kalmak olarak değerlendirdi.

Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı'nın (TÜBİTAK-TEYDEB)'in endüstriyel araştırma ve teknoloji geliştirmeyi, yenilikleri desteklemek, özendirmek ve izlemeyi, üniversite-sanayi ilişkilerini geliştirmeyi amaçladığına dikkat çeken Prof. Dr. Ersöz, TEYDEB'in destekleri arasında Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı, EUREKA Sanayi Ar-Ge Ağı Desteği ve Proje Pazarları bulunduğunu kaydetti.

EUREKA'nın 'Tüm ileri teknoloji alanlarında pazara yönelik Ar-Ge çalışmalarını teşvik etmek, Avrupa'nın rekabet gücünü artırmak, Kaliteli ürün, metod ve hizmetler geliştirmek, Sınırları aşan işbirliği sağlamak, Sanayi ve araştırma kurumlarını kaynaştırmak için tesis edilen Avrupa çapında bir 'AĞ' olduğuna değinen Prof. Dr.Ersöz, 33 Avrupa ülkesi ve Avrupa Birliği'nin üyesi olduğu EUREKA'nın hedefinin ise Avrupa refah tabanının sağlamlaştırılması, verimliliğin ve rekabet gücünün geliştirilmesini hedeflediğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious