Türk-İş'in Taksim konusundaki ısrarı Köşk'te

Türk-İş'in Taksim konusundaki ısrarı Köşk'te.12445
  • Giriş : 22.04.2008 / 13:30:00
  • Güncelleme : 22.04.2008 / 13:12:55

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu: "Gül'ün konuya yaklaşımı da olumluydu'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, ''1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasına dair talebimizi dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ilettik. Gül'ün konuya yaklaşımı da olumluydu'' dedi.

1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmasına yönelik gelen ret cevabına tepki gösteren Türk-İş Başkanı bugün bir basın toplantısı düzenledi.

Türk-İş'in 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanması konusunda kararlı olduğunun altını çizen Kumlu, "Bu konudaki girişimlerimiz sürüyor" diye konuştu.

Dün Cumhurbaşkanı Gül ile bir görüşme gerçekleştirdiğini hatırlatan Kumlu, "Taleplerimiz arasında 1 Mayıs'ın tatil olması ve Taksim yasağının kaldırılması yer almıştır. Cumhurbaşkanı'nın konuya yaklaşımı olumlu olmuştur" açıklamasında bulundu.

"1 Mayıs tatil olmayacak"

Dünkü Bakanlar Kurulu'nun ardından bir açıklama yapan Sözcü Cemil Çiçek, "Biz bu güne özel bir toplantı mekanı ilan etmiyoruz" dedi.

Çiçek, kutlamaların önceden ilan edilmiş yerlerde yapılmasını arzu ettiklerini söyledi.

Hükümetin 1 Mayıs kararına sendikalardan yanıt gecikmedi.

DİSK:
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Bakanlar Kurulu'nun 1 Mayıs kutlamalarına yönelik kararlarına ilişkin, ''Bu açıklamalardan sonra kutlamaları Taksim'de yapmak daha anlamlı hale gelmiştir, boynumuzun borcu olmuştur'' diye konuştu.

1 Mayıs'ın resmi tatil olması konusunda topluma umut verildiğini ve bu konuda beklenti oluşturulduğunu ifade eden Çelebi, daha sonra "ancaklarla" başlayan birtakım değerlendirmeler yapılmaya başlandığını söyledi.

KESK:
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da dünkü Bakanlar Kurulu açıklamasını "malumun ilanı" olarak nitelendirerek, emekçilerin zaten 1 Mayıs'ı birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak kutladıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious