Türk-İş'ten Başbakan'a: "Yalancı değiliz"

Türk-İş'ten Başbakan'a:
  • Giriş : 11.03.2008 / 16:16:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Sendikalar, sosyal güvenlik reformuna ilişkin yanlış bilgiler veriyor'' sözlerine Türk-İş'ten yanıt geldi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, ''Memurlar, işçiler, emekliler ve onların temsilcileri yalancı değildir'' d

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kumlu, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı konusunda sendikalara yönelik sözlerini değerlendirdi.

"Sayın Başbakan'a konu nasıl aktarılıyor, bilmiyorum. Taleplerini dile getiren bizleri 'yalancılıkla', 'dürüst olmamakla' itham etmesi son derece üzücü" diyen Kumlu, kendilerinin konunun tarafı olduklarını belirtti.

Kumlu, "Başbakanın anlattığı kadar mükemmel bir yasaya karşı çıkabilmemiz için deli olmamız lazım" ifadesini kullandı.

İşçilerin, memurların, emeklilerin ayakta olduğunu ve şikayetlerini dile getirdiklerini belirten Kumlu, "Bunlar hayali şikayetler değildir. Kağıda dökülmüş kendilerine iletilmiş şikayetlerdir" dedi.

Kumlu, üç aydır taleplerini ilettiklerini, yetkililerin bunları dinlediğini ancak, gerekenlerin yapılmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Memurlar, işçiler, emekliler yalancı değildir. Onlar, bu memleketin dürüst çalışanlarıdır. Onların temsilcileri de yalancı değildir. Sayın Başbakan siyasi ranttan bahsediyor. Bizlerin, üyelerimizin hak ve çıkarlarını korumaktan başka bir amacımız yok. Biz, tarafız. Taraf olduğumuz yer de çalışanlardır.

Çalışanların da siyasi rantla hiçbir ilgisi yoktur. Siyasi rantla hiçbir ilgimiz yoktur ama siyasilerden beklentilerimiz vardır. Bu da makul taleplerimizin yerine getirilmesidir. Sayın Başbakan, tasarının mükemmel olduğunu söylüyor. Ama bütün sivil toplum örgütleri niçin karşı çıkıyor, bunu da düşünmesi lazım.

Emek Platformu kararları doğrultusunda gelinen noktayı 'sözün bittiği yer' olarak tanımlamıştım. Sayın Başbakan'ın yaklaşımları da herkesin bu noktada olduğunu gösteriyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious