Türk İş'ten Köşk'e veto mektubu

Türk İş'ten Köşk'e veto mektubu.14285
  • Giriş : 29.06.2009 / 17:01:00

Türk İş, özel istihdam bürolarına, istihdam ettiği işçileri kiralama yetkisi veren ve İşsizlik Sigortası Fonu’nun amacı dışında kullanılmasına imkan tanıyan yasayı veto edilmesini istedi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ile Türk İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderdikleri mektupta, özel istihdam bürolarına istihdam ettiği işçileri kiralama yetkisi veren ve İşsizlik Sigortası Fonu'nun amacı dışında kullanılmasına imkan tanıyan yasayı veto etmesini istediler.

Kumlu ve Atalay, mektupta özetle şöyle dediler:

“İşçi sendikalarının görüşü alınmadan hazırlanıp kabul edilen yasa ile, özel istihdam bürolarına, istihdam ettiği işçileri kiralama yetkisi verilmektedir. Böyle bir düzenleme istihdamı artırmayacak, aksine çalışma barışını bozacak, işçilerin örgütlenmesine engel olacak ve işçilerin güvencesiz bir ortamda insan onuruna yakışmayan bir ücret düzeyinde çalıştırılmasına yol açacaktır.

Yasanın bir diğer hükmü ile de İşsizlik Sigortası Fonu işverenlere aktarılmaktadır. Oysa biz, işsiz kalmış sigortalı işçilerin fondan yararlanma koşullarının kolaylaştırılması, işsizlik ödeneğinin süresinin uzatılması ve miktarının yükseltilmesini istiyorduk.

Çalışma barışını bozacak, İşsizlik Sigortası Fonu'nun amacı dışında kullanılmasına yol açacak yasanın tekrar görüşülmek üzere TBMM'ye gönderilmesini Yüce katınızdan arz ve talep ederiz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*