Türk Jetleri, PKK'nın dünyayla iletişimini kesti

Türk Jetleri, PKK'nın dünyayla iletişimini kesti.6778
  • Giriş : 20.01.2008 / 10:33:00

TSK'nın gerçekleştirdiği operasyonlar sonrası terör örgütünün haberleşme ağının çöktüğü öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Irak'ın kuzeyindeki terör yuvalarına yönelik düzenlediği hava harekâtı, PKK'yı zor durumda bıraktı. Kandil Dağı'ndaki haberleşme merkezi ve telsiz antenlerinin etkisiz hale getirildiği ikinci operasyonun ardından 15 Ocak'ta gerçekleştirilen yoğun bombardımanda PKK'nın devreye soktuğu yedek haberleşme sistemleri yerle bir edildi. Bu gelişmeler üzerine panikleyen terörist grupların arasındaki iletişim de koptu. 60 önemli noktanın imha edildiği son saldırıya ilişkin kendine yakın internet sitelerinde açıklama yapan terör örgütü, birimleri arasında iletişim sağlanamadığını açıkladı.

F-16'lar, 15 Ocak'ta Kandil, Zap, Avaşin, Metina ve Hakurk kamplarının bulunduğu bölgedeki 60 PKK hedefini tam isabetle vurarak terör örgütüne ait komuta, muhabere, eğitim ve lojistik tesisleri harabeye çevrildi. 16 Aralık 2007 tarihindeki ilk geniş çaplı hava harekâtında, ana karargâhların hedef alındığı Kandil'in ardından Hakurk bölgesine çekilen PKK, burada da tutunamadı. Türk jetleri, son saldırıda örgütün haberleşme sistemlerine ağır darbe indirdi.

Teknolojik imkânlardan mahrum kalan PKK'nın, kısıtlı imkânlarla haber alabildiği Türkiye'deki unsurlarına ilkbahara kadar telsiz ya da telefonla muhabere edilmemesi talimatını verdiği öğrenildi. Güvenli gördüğü sarp kayalıklardaki sığınaklara çekilen örgütün, güvenlik güçlerine teslim olan teröristlerin verdiği bilgilerle de zor durumda kaldığı belirtiliyor. TSK, 22 Aralık 2007'de Kandil Dağı'na düzenlediği hava operasyonunda Japon 'Yaesu' marka gelişmiş kriptolu telsiz istasyonunu vurmuştu. Sessiz haberleşmeye imkân sağlayan ana haberleşme merkezinin ve telsiz antenlerinin çökmesi üzerine PKK, Hakurk'taki yedek sistemi devreye sokmuştu. Hakkari'nin Şemdinli ilçesi kırsalıyla bitişik olan bölgede bulunan Hakurk kampı, Türkiye-İran-Irak sınırlarının birleştiği noktanın güneybatısında kalıyor. Zagros ve Şekif Dağı eteklerinde yer alan Hakurk'taki haberleşme sistemleri, Türkiye'deki terörist unsurların Kandil Dağı'yla bağlantısını sağlıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious