Türk kadın mimar imzası Norveç'te

Türk kadın mimar imzası Norveç'te.13814
  • Giriş : 11.12.2008 / 08:51:00

Norveç'e ilk geldikleri yıllara kıyasla hızla değişen ve bulunduğu toprakları asıllarını unutmadan daha çok benimseyen Türkler güzel işlere imza atmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vestby şehrinde yaşayan Mimar Figen Can bu başarılı insanlarımızdan birisi. Tahsil hayatını Norveç'te tamamlayan Can, kendi kurduğu firmasında mimari çizimler yapıyor. Eşi Cesur Can ise ev inşaatında A'dan Z'ye her şeyi ile yardımcısı. Norveç'in çeşitli şehirlerinde yaptığı projelerle gündeme gelen bayan Can, Norveç mimarisine Türk estetiğini de katarak iki kültür arası bir zenginlik sunuyor. Mimar Can'ın kurduğu Figenshus firmasına her geçen gün ilginin daha da arttığını dile getiriyor. Kendisi Türkiye'de ve Norveç'te ele aldığı ve bizzat başında durarak gerçekleştirdiği projelerle iki ülkeyi birbirine tanıtıyor.

Türkiye'de yaptığı 600 metrekare üzerine kurulu muhteşem görüntülü şatoyu anımsatan lüks ev ise görenleri şaşırtıyor. Şimdiden bu şekle benzer siparişler aldığını dile getiren Figen Can, Türkiye'deki ustaların bu evin yapım aşamasında zorlandıklarını fakat en sonunda kendilerinin bile şaşırdığını dile getiriyor. Can, mimarının her alanında kadın elinin değmesi gerektiğini , hatta Cami gibi kutsal mekanlarda kadın mimarların daha estetik ve ince işler çıkartabileceğini düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*