'Türk kadını eşitlik mücadelesi veriyor '

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Okuducu, Türk kadınının Kurtuluş Savaşı'nda verdiği mücadeleyi, bugün kadın erkek eşitliği mücadelesi olarak verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okuducu, Giresun Belediyesi Nikah Salonu'nda düzenlenen “Cumhuriyet, Demokrasi ve Kadın” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'de işsizlik, yoksulluk gibi ekonomik sorunlar yaşandığını, bunun yanı sıra iktidar partisinin laik, demokratik cumhuriyete karşı bilinçli, planlı ve sistematik bir saldırı içinde olduğunu iddia etti.
Türkiye Cumhuriyeti'nin en temel eksenini temsil eden ulusal bütünlüğün, sorumsuz politikalarla sıkıntıya sokulduğunu ileri süren Okuducu, şunları söyledi:

“Toplumumuz çok iyi biliyor ki bu rejim ve ulusal bütünlük kolay oluşturulmadı. Yanmış, yıkılmış bir coğrafyada bağımsızlığın ateşi yakıldı. Atatürk ve silah arkadaşları herkese, herşeye rağmen tüm emperyalist güçlerle vuruşa vuruşa, Türkiye Cumhuriyeti'nin özgür, bağımsız, demokratik, laik bir devlet olarak bu coğrafyada yerini almasını sağladı.”

Kurtuluş Savaşı'nın Türkiye'nin ulusal bağımsızlık savaşı olmasının yanı sıra aynı zamanda bir kadın savaşı olduğunu da belirten Okuducu, “Kadın, erkek omuz omuza bu coğrafyada devletimizi koruduk. Türk kadını Kurtuluş Savaşı'nda verdiği mücadeleyi, günümüzde kadın erkek eşitliği mücadelesi olarak veriyor” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ VE ERKEN SEÇİM

Türkiye'nin içinde bulunduğu dönemin tarihi önem taşıdığını ve ülkenin kırılma noktasında bulunduğunu savunan Güldal Okuducu, şunları kaydetti:

“İktidarın başı, mayısta yapılacak seçimde Cumhurbaşkanlığına aday. Anayasa hükümlerine ve parlamento çoğunluğuna bakarsak, Cumhurbaşkanlığı adaylığını önleyecek hiçbir şey görünmüyor. Türkiye'nin Başbakanı Cumhuriyet'in bütün temel kurumlarıyla kavga etti. Daha dün Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ülkenin erken seçime ihtiyacı olduğunu dile getirdiğinde Başbakan, 'İki koyun güdemeyenler erken seçim istiyor' dedi. Ne yazık ki bunlar oldu.”
Türkiye'nin yaşadığı sorunların temel çözümünün erken seçim olduğunu iddia eden Okuducu, “Yaşanacak iki seçimden biri öne alınarak, Türkiye rahatlatılmalı ve huzura kavuşturulmalıdır. Bundan niçin kaçınıyorsunuz? İktidar, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ellerine geçen fırsatı kullanabilmek için erken seçimi ötelemektedir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious