Türk kadını göbekte birinci

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

Türk kadınına kötü haber. Kadınların bel çevresinden göbekliliği belirlemede sınır değer olarak kabul edilen 88 santimetre, Avrupa'da 80'e düşürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeni beden ölçülerine göre Türk kadınları göbekte Avrupa genelinde birinci oldu

Genel olarak kısa boylu ve geniş kalçalı olarak nitelendirilen Türk kadınlarının fiziksel özelliklerine şimdi de göbekleri eklendi. Kadınların bel çevresinden göbekliliği belirlemek için sınır değer olarak kabul edilen 88 santimetrenin Avrupa'da 80'e düşürülmesi nedeniyle yüzde 54 olan göbekli Türk kadını oranı yüzde 70'e çıktı.

Antalya'da devam eden 4. Metabolik Sendrom Sempozyumu Düzenleme Kurulu Üyesi Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Temizhan, göbeklilik (abdominal obezite) için belirlenen sınır değerlerin Avrupa'da yeniden tartışıldığını söyledi. Temizhan, yeni ölçünün daha sağlıklı olduğunu kaydetti. Eski ölçülere göre Türk kadınının yüzde 54'ü göbekli, Avrupa'daki yeni sınır değere göre ise Türk kadınının yüzde 70'i göbekli sınıfına girdi.

ABD İLE YARIŞIYORUZ

İleri yaşlarda göbekli kadın oranının arttığını ve 60 yaşın üzerindeki Türk kadınlarının yüzde 80'inin abdominal obez olduğunu dile getiren Temizhan, bunu korkunç bir rakam olarak nitelendirdi. Göbek bölgesinde biriken yağ dokusu koroner kalp hastalığı riskini iki, diyabet riskini ise 5-6 kat arttırıyor. Temizhan göbeklilikte Avrupa'da bizden fazlası yok, Amerika ile yarışıyoruz'' dedi.

Türkiye'de kadınların yüzde 38’i, erkeklerin ise yüzde 25'i metabolik sendrom hastası. Bunun, kadınların kendilerine bakmadığının göstergesi olduğunu ifade eden Kozan, ''Şehirdeki kadın da kırsaldaki kadın da kendine bakmıyor. Evlendikten sonra, yani beğenilme duygusu ortadan kalkınca metabolik sendrom artıveriyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious