'Türk kadını hep birşeyleri erteliyor'

'Türk kadını hep birşeyleri erteliyor'.10551
  • Giriş : 26.02.2006 / 00:00:00

STV'de yayınlanan "Kimse Yok mu?" programının sunucusu İkbal Gürpınar, Türk kadının kendisiyle ilgili birçok şeyi ertelediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hayatının bir bayan olarak zorluklar içerisinde geçtiğini, büyük sıkıntılar yaşadığını, ailesinin baskısıyla 17 yaşında evlenmek zorunda kaldığını belirten Gürpınar, ancak cesaret edip okuyarak bugünlere geldiğini söyledi. Hayatında birçok kadın için örnek alınması gerekli unsurların olduğunu ifade eden Gürpınar Türk kadınının kendisini anne ve eş olarak konumlandırdığını bu yüzden kendisi ile ilgili şeyleri ertelediğini savundu.

Gürpınar, "Türk kadını hep bir şeyleri erteliyor. Bu yüzden büyük sıkıntılar yaşıyor. Kadın birey olarak kendisini öncelikle anne ve eş olarak görüyor. Kendisi 2. planda kalıyor. Bu yüzden kadın önce biz demeli. Sıkıntı çekiyor içine atıyor. Çok yerler gezdim ve gezdiğim yerlerde kadınların büyük çoğunluğu sıkıntı çekiyordu. Kadınlarımız gerçekten çok fedakar. Erkeği muhtaç hale geldiğinde ona gözü gibi bakıyor. Ancak kadın muhtaç hale geldiğinde erkek evi terk edip gidiyor, eşini tek başına bırakıyor" diye konuştu.

Her insanda bir cevher olduğunu, kadının da sosyal anlamda yapabileceği becerebildiği birçok şeyin olduğunu belirten Gürpınar, kadınlara "Kendinizle ilgili kararları ertelemeyin. Biraz cesaretli olun. Başarabilirsiniz. Ben de büyük sıkıtılar çektim. Okuyamazsın dediler okudum, üniversite bitirdim. Kekemeydim spiker olamazsın dediler oldum. Daha çok birçok şeyi olamaz dedikleri halde başardım. Sizler de başarabilirsiniz." dedi.

Kadınların yemek, içmek, uyumak, tuvalete gitmek için dünyaya gelmediklerini belirten Gürpınar kadınlara gittiği yerlerde, "İçinizi keşfedin. Herkes bilinçlensin, kendi cevherini bulsun, siz değerlisiniz" mesajını verdiğini hatırlattı

Daha sonra ilkbal Gürpınar, en güzel şiirlerini okudu. Şiirlerin okunması sırasında salondaki kadınlar duygulu anlar yaşadı. Programa Belediye Başkanı Davut Çuhadar başta olmak üzere az sayıda erkek de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious