Türk kadını 'mutsuz'

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

Türkiye'de kadınların yüzde 42.4'ü ''mutsuz''um dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kamuoyu Araştırmaları Merkezi'nin 7 il, 23 ilçe ve 37 kırsal yerleşim biriminde 18 yaş üstü 1044 evli ve bekar kadınla yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 42.4'ü ''mutsuz'' olduklarını belirtti.

Araştırmada, ''mutlu musunuz?'' sorusuna, katılımcıların yüzde 42.4'ü ''hayır'', yüzde 31.6'sı ''evet'' yanıtını verirken, yüzde 26'sı ise soruyu cevapsız bıraktı. Katılımcıların yüzde 64.2'si en önemli sorununun ''geçim sıkıntısı'' olduğunu dile getirdi. Geçim sıkıntısından sonra kadınların diğer yakınmaları ''istediği gibi yaşayamamak'', ''eşlerin başka kadınlarla birlikteliği'', ''güzel olamamak'' ve ''giyim-kuşam'' olarak sıralandı. Araştırmaya katılanlar, ''Gelecekten umutlu musunuz?'' sorusuna da yüzde 40.6 oranında ''hayır'', yüzde 33.7 oranında ''evet'' karşılığını verdi.

Anketörler, ilk iki seçenek doğrultusunda görüş bildirmeyenlerden ''kendilerine özgü bir tanımlama'' istediler. Bu seçenek için verilen ilginç cevaplardan bazıları şöyle: ''Ağır işçiyim, ne olduğumu ben de bilmiyorum, köle, hizmetçi, delirmek üzere olan bir zavallı, babasının evinde rahatlık batmış bir tip.'' Kadınlara yöneltilen, ''Türkiye'de kadına değer veriliyor mu?'' sorusuna, yüzde 60.2 oranında ''hayır'' yanıtı geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious