Türk kadını sağlığını yitiriyor

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Dünya Kadınlar günü kutlandı, ancak Türk kadınını sağlık açısından inceleyen doktorlar, kadınların giderek sağlıklarını yitirmeye başladıklarını bildirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk yaptığı açıklamada, Türkiye'de her yıl 150 bin kişide kanser vakasına rastlandığını, bu vakaların yarısının kadınlarda görüldüğünü bildirdi. Kadınlarda en sık görülen kanser türünün yüzde 24 ile meme, yüzde 9 ile kalın bağırsak, yüzde 7 ile mide ve yüzde 5.7 ile akciğer kanseri olduğunu ifade eden Kutluk, tütün kullanımının kadınlar arasında yaygınlaşmasıyla akciğer kanserinin görülme sıklığının da arttığına işaret etti.

Kutluk, kanserden korunmak için erken teşhisin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Meme kanserinden korunmak için 20 yaşından itibaren kendi kendine muayene, 40 yaşından sonra da mamografi şart. Rahim ağzı kanserinden korunmak için ise cinsel yaşam başladıktan sonra düzenli doktor kontrolü şart. Mide kanserine yakalanmamak için tuz tüketiminin (tuzda saklanan gıdalar) azaltılması şart. Tabi ki akciğer kanserinden korunmak için tütün kullanımının kontrolü şart. Öte yandan kanserden korunmak için beslenme düzenine dikkat etmeli, şişmanlıkla kanser arasındaki ilişki unutulmamalı. Düzenli egzersiz yapılmalı" dedi.

2KADINLARIN YÜZDE 15'İ EVDE DOĞUM YAPIYOR'

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Bülent Tıraş da, Türkiye'de de bazı bölgelerde görülen 20 yaş altındaki erken evliliklerin kadın sağlığına olumsuz etkileri bulunduğunu belirterek, 'Ülkemizde bir yandan sezaryen oranlarının yüksekliği tartışılırken, diğer yandan hala kadınların yüzde 15'i evlerde doğum yapıyor. Bu doğumlar mutlaka koşulları yeterli sağlık kurumlarında yaptırılmalı. Türkiye'de anne ölüm oranı yüzbinde 38.3, gelişmiş ülkelerde ise yüzbinde 15. Gebelik sırasında ortaya çıkan yüksek tansiyona ve doğum sonrası kanamalara bağlı anne ölümleri ise halen yüksek düzeyde" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious