Türk kadınının güzellik ikonu

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Türk kadınları genç görünmek için kırmızı rengi tercih ediyor, pek çoğu da Jennifer Lopez'i güzel bulup ona benzemek istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muamer Kaya, internet ortamında yapılan bir araştırmada, Türk kadınlarının güzel görünmek için en çok bacak, göğüs ve saç bakımına önem verdiklerinin belirlendiğini söyledi.

TEKAM Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya, internet kullanan yaşı, eğitimi ve gelir seviyesi bilinmeyen Türk kadınlarının, kadın-moda sitelerini ziyaretlerinde hangi konulara ilgi gösterdiklerininin, webometrik olarak ölçüldüğünü belirtti.

Araştırma kapsamındaki kadınların, gelir seviyesi yüksek, tüketim eğilimi fazla olan kadınları temsil ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Kaya, ölçümlemede ise pratik kişisel bakım bilgileriyle ilgilenip okumalarının baz alındığını söyledi.
Kadınların doğal olarak, tarih boyunca güzel görünmek için çok çaba harcadıklarını kaydeden Prof. Dr. Muammer Kaya, yapılan araştırmayla ilgili şunları söyledi: “Kadınların güzel görünmek amacıyla en çok nelere dikkat ettikleri internet ortamında, kadın-moda sitesinde webometrik olarak ölçülmüştür. Buna göre, kadınlar en çok manken gibi bir vücuda sahip olmak istemekte, kırışıklıkların engellenmesi, epilasyon ve vücut bakımı konularına ilgi duymakta, güzel görünmek için de en fazla bacak, göğüs ve saç bakımına özen göstermektedirler. Sırasıyla, dudak, kalça, yüz, kaş, göz, ayak bakımı ve cilt sorunlarına önem veren kadınların en büyük korkusu ise kırışıklık, tüyler ve selülit.”

KUSURSUZ BACAK İLK SIRADA

Araştırmayı, ilgili web sitelerine giren 13 bin 526 kadın üzerinde gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Kaya, yüzde 21.4’ünün ‘kusursuz bacak’, yüzde 19.9’unun ‘göğüs bakımı’, yüzde 17.4’ünün ‘saç bakımı’, yüzde 14.2’ünün ‘selülit’, yüzde 8.4’ünün ‘dudak’, yüzde 5.5’inin ‘kalça’, sıkı yüzde 3.8’inin ‘yüz ve kaşlar’, yüzde 2.5’inin ‘ayak bakımı’, yüzde 2.5’inin ise ‘cilt sorunları’ile ilgili konulara ilgi gösterdiklerini belirtti.

EN AZ SPORLA İLGİLENİYORLAR

Prof. Kaya, araştırma sonuçlarıyla ilgili şunları söyledi: “Kadınlar güzel olmak, güzel görünmek için genellikle ucuz yollar arıyor. Güzelleşme ve genç görünmede en çok tercih ettikleri renk kırmızı olmaktadır. Türk kadınlarının çoğu güzellik açısından Jennifer Lopez’e benzemek istiyor. Kadınların, bugün 72 yaşında olan bir zamanların en ünlü Fransız sarışın aktristi Brigitte Bardot'a benzemek isteme oranı ise Jennifer Lopez’e göre 7 kat daha az.

Kadınlar daha çok kendi dönemlerinde yaşayan ünlü sanatçılara benzemek istemektedir. Güzel kalmanın sırlarına olan bayan tutkusu devam etmekte olup daha çekici olabilmek için daha zarif görünme ve gülmeye önem verilmektedir. Güzellik, makyaj, ilaç malzemeleri kullanımı ve vücuda yakışır giyinmeye önem verilmektedir. Kadınlar estetik ameliyatlarla ilgilenmekte olup en önemli endişelerinden biri olan cilt ve meme kanseri hakkında bilgilenmeye güzelleşmeden daha az zaman harcamaktadır. Araştırmaya katılan bayanlar diyet yapmayla doğru beslenmekten daha fazla ilgilenmektedir. Kilo verme ve spor yapma en az öncelik verdiği konular arasında yer almaktadır. Giyimde kıyafete, ayakkabı ve deriden daha fazla öncelik ve önem verilmektedir. Güzel giyimde mücevher ve takı az başvurulan aksesuarlar arasında yer almıştır. Yaşlanmak, şişmanlamak, epilasyon ihtiyacı ve selülit oluşumu önemli endişeleri olurken, güzel, ince ve iyi görünümlü olmak için her türlü doğal ve yapay çoğu zaman daha ucuz makyaj malzemesini yardımcı olarak kullanmaktadır. Estetik ameliyatlara önem verirken botoxla fazla ilgilenmemektedir. Doğru beslenmektense diyet yapmayı öğrenmeyi tercih etmektedir. Makyajın giyimden daha önemli olduğunu düşünmektedir. Kırmızı renk, doğal ve kalıcı makyaj, gülme ve bakış hala en önemli güzellik unsurlarından kabul edilmektedir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious