Türk karikatürcü, Alman ders kitabına giriyor

Türk karikatürcü, Alman ders kitabına giriyor.15351
  • Giriş : 22.03.2008 / 21:42:00

Erdogan Karayel’in 1986 yılında çizdiği ''Ausländer Raus!” başlıklı karikatürü, Almanya'da bir coğrafya ders kitabında kullanılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdogan Karayel’in 1986 yılında çizdiği ve aynı yıl Duisburg’da düzenlenen "Yaban elde çalışanlar" konulu uluslararası karikatür yarışmasında ödül kazanan "Ausländer Raus!” başlıklı karikatürü Almanya’nın “Kuzey Ren-Vestfalya” eyaletinde gelecek dönem lise öğrencileri için basılacak “Seydlitz G. / Gymnasium” isimli coğrafya kitabında “Almanya bir göç ülkesi mi?” başlıklı konu içinde kullanılacak.

Kitabın basımını üstlenen “Bildungshaus Schulbuchverlage Westermann Schroedel Diesterweg Schöningh Winklers GmbH" yayın şirketinin "Bildredaktion" yetkilisi Jana Krug tarafından yapılan teklifi Karayel, hiçbir telif hakkı istemeksizin kabul etti.

Bir Alman okul kitabında büyük olasılıkla ilk kez bir Türk çizerin karikatürünün yer alacak olmasının kendisi için gurur verici olduğunu belirten sanatçı, karikatürde imzasının bulunmasının yeterli olacağını belirtti.

Yayınevi yetkilileri Karayel’in bu jestinden dolayı çok mutlu oldular. Kitap, 2008-2009 eğitim dönemi içinde okutulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious