Türk katili Danimarkalıya 3 yıl hapis

Türk katili Danimarkalıya 3 yıl hapis.15803
  • Giriş : 12.01.2009 / 21:57:00

Danimarka'da 16 yaşındaki Türk genci Deniz Özgür Uzun'un öldürülmesiyle ilgili davada 3 Danimarkalı sanık 3 ile 4,5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Danimarka'da geçen yıl 21 martta uğradığı saldırıda hayatını kaybeden 16 yaşındaki Türk genci Deniz Özgür Uzun'un öldürülmesiyle ilgili davada suçlu bulunan 3 Danimarkalı sanık 3 ile 4,5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Kopenhag'daki mahkeme, ölüme sebebiyet verecek şekilde dövmekten suçlu bulduğu 16 yaşındaki Danimarkalının 4,5 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Kararda, Danimarkalının 18 yaşındaki ağabeyinin de Uzun'a sopayla vurduğunun belirlendiği ve bu kişinin de 4 yıl hapis cezasına çarptırıldığı kaydedildi.

Karara göre, bu iki Danimarkalının bindiği aracı kullanan 19 yaşındaki Danimarkalı da suç ortaklığı yaptığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, sanıkların Uzun'un ailesine ayrıca 10 bin 200 avro tazminat ödemesine karar verdi.

Mahkeme, sanıkların temyiz hakkı bulunması nedeniyle kimliklerini açıklamadı.

Kopenhag'da 21 martta sokakta gazete dağıtırken üç kişinin saldırısına uğrayan, beyzbol sopası ve çekiçle kafası parçalanan Uzun, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Uzun'un annesi Gülşen Uzun, mahkeme çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, kararın çok hafif bulduğunu ve ''Danimarka'da insan hayatının çok ucuz olduğunu'' söyledi.

Savcı Anne Birgitte Stürup, sanıklar hakkında 7 yıl hapis cezası istemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*