Türk kızı Nihal'in hikayesi

Türk kızı Nihal'in hikayesi.22211
  • Giriş : 25.11.2007 / 17:52:00

New York Times, ABD'ye göç eden görme özürlü Nihal Erkan'ın ilginç hayat öyküsüne yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

New York Times gazetesi, 2005 yılında ABD'ye göç eden görme özürlü 26 yaşındaki Nihal Erkan'ın ilginç hayat öyküsünü haberleştirirken Erkan'ın New York Maratonu'na katıldığına dikkat çekti.

2005 yılında ABD'ye göç eden görme özürlü 26 yaşındaki Nihal Erkan'ın ilginç hayat öyküsü, New York Times gazetesinde haber oldu.
New York Times gazetesi “Kör kadın maraton için kente geldi ve kaldı” başlıklı haberinde “26 yaşındaki Bayan Erkan kör ve New York'a gelen yeni göçmen” diye yazdı.

En çok yardıma ihtiyaç olan insanlara dikkat çeken gazeteye konuşan Erkan da “2005 yılında Türkiye'den Amerika'ya geldim. Maraton sonrası burada kaldım” dedi. Maraton sırasında koşmadığını, yürüdüğünü anlatan Erkan, maratondaki yürüyüşünün dokuz saat kadar sürdüğünü de ifade etti.

Nihal Erkan, daha önce Türkiye'de kısa mesafeler koştuğunu belirterek “Kendime dedim ki daha fazla yapabilirim çünkü enerjik hissediyorum. Böylece maraton yapmaya karar verdim ancak nerede bilmiyordum” şeklinde konuştu.

Ancak, Erkan, internette tanıştığı görme özürlü 42 yaşındaki Hakan Durantaş'ın New York maratonunu denemeyi önermesi üzerine ABD'ye gittiğini de ifade etti.

New York Times haberinde ailesi ile birlikte 1993 yılında Türkiye'den ABD'ye göç eden Durantaş ile Erkan'ın iki yıl internette mesajlaştıktan sonra Aralık 2005'de maratonun ardından evlendiklerini yazdı.

“Yedi yaşıma kadar her şeyi görüyordum, renkler, harfler, birçok şey. Onları hatırlıyorum” diyen Erkan, glokoma hastalığı sonucunda görme yeteneğini kaydettikten sonra 11 yaşına kadar görme özürlülere yönelik bir okula gittiğini ancak daha sonra normal okulu tercih ettiğini ve Haziran 2005'de psikoloji bölümünden mezun olduğunu anlattı.

New York'ta görme özürlüler için düzenlenen İngilizce kursuna katılan ve halen akademik düzeyde İngilizce etüdlerini sürdüren Erkan'ın geliri olmadığına dikkat çeken gazete, ABD'de oturma izni sağlayan yeşil kartlı eşinin ise, bazen tercüman olarak çalıştığını ve kamudan yardım aldığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious